VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace odpadů stojí stále více

Havlíčkův Brod – Likvidace odpadů stojí každoročně havlíčkobrodskou samosprávu nemalé peníze.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Místostarosta města Čeněk Jůzl v této souvislosti hovořil o třiadvaceti milionech korun, se kterými musí rozpočet města počítat. Ročně se náklady na svoz a likvidaci odpadů v Havlíčkově Brodě zvyšují přibližně o dvě procenta.

„Samozřejmě se snažíme o maximální separaci a recyklaci odpadů a jde nám o to, aby se množství dále nevyužitelného odpadu, který končí na skládce v Ronově nad Sázavou, snižoval,“ řekl Jůzl.

V této souvislosti uvedl, že město vypracovalo nový plán odpadového hospodářství pro nadcházející léta. „Musí odpovídat požadovaným kritériím a limitům a korespondovat s politikou odpadového hospodářství kraje Vysočina a republiky jako celku,“ vysvětlil Jůzl. Připomněl, že v Brodě upravují nakládání s odpady dvě vyhlášky.

Roste životní úroveň

„Svozové vozy odváží na ronovskou skládku ročně kolem 7 500 tun komunálního odpadu. Jde o směsný odpad, který vyprodukují fyzické osoby a v tomto objemu je zahrnut i objemný odpad, který lidé odevzdají do sběrných dvorů,“ doplnil ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod Zdeněk Endrle.

„Množství tohoto odpadu se rok od roku zvyšuje. Nejde o žádné razantní zvyšování, ale trend růstu lze při jednotlivých meziročních srovnáních vypozorovat. Svědčí to mimo jiné o tom, že životní úroveň obyvatel města neustále roste,“ poznamenal Endrle.

Lidé mají v současné době v Havlíčkově Brodě k dispozici na 4 800 klasických popelnic a skoro 2 800 kontejnerů. Dále jedenašedesát stanovišť, na kterých mohou dvakrát v roce odevzdat objemný odpad.

Ke konci letošního roku se zvýší počet takzvaných sběrných hnízd určených ke shromažďování separovaného odpadu na 168.
V místech, kde není možné sběrná hnízda umístit, funguje separace do plastových pytlů.

Podzemní tubusy

Není bez zajímavosti, že Havlíčkův Brod se přidá k obcím a městům České republiky, která umisťují nádoby na separovaný odpad do podzemních tubusů. Tato technologie se osvědčila například i v Modlíkově na Přibyslavsku. Tubusy by se měly stát součástí připravované revitalizace Smetanova náměstí. „Pozornost věnujeme i bioodpadu. Lidi projevili zájem o kompostéry a v tuto chvíli jich využívají, za nevelkou úplatu, téměř osm set. Dalších tři sta kompostérů získáme, a to díky subvenci z dotačního titulu Horní Posázaví,“ pokračoval Jůzl.

Dynamicky se rozvíjejícím odvětvím odpadového hospodářství se i v Havlíčkově Brodě stává sběr, recyklace a ekologická likvidace nebezpečných odpadů.

Město spolupracuje s celou řadou společností, kteří se takzvaným zpětným odběrem nebezpečných složek komunálního odpadu zabývají.
Tato spolupráce navíc přináší Havlíčkobrodským i jistý finanční profit.

Autor: Jaromír Kulhánek

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení