Místostarosta města Čeněk Jůzl v této souvislosti hovořil o třiadvaceti milionech korun, se kterými musí rozpočet města počítat. Ročně se náklady na svoz a likvidaci odpadů v Havlíčkově Brodě zvyšují přibližně o dvě procenta.
„Samozřejmě se snažíme o maximální separaci a recyklaci odpadů a jde nám o to, aby se množství dále nevyužitelného odpadu, který končí na skládce v Ronově nad Sázavou, snižoval,“ řekl Jůzl.
V této souvislosti uvedl, že město vypracovalo nový plán odpadového hospodářství pro nadcházející léta. „Musí odpovídat požadovaným kritériím a limitům a korespondovat s politikou odpadového hospodářství kraje Vysočina a republiky jako celku,“ vysvětlil Jůzl. Připomněl, že v Brodě upravují nakládání s odpady dvě vyhlášky.
Roste životní úroveň
„Svozové vozy odváží na ronovskou skládku ročně kolem 7 500 tun komunálního odpadu. Jde o směsný odpad, který vyprodukují fyzické osoby a v tomto objemu je zahrnut i objemný odpad, který lidé odevzdají do sběrných dvorů,“ doplnil ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod Zdeněk Endrle.
„Množství tohoto odpadu se rok od roku zvyšuje. Nejde o žádné razantní zvyšování, ale trend růstu lze při jednotlivých meziročních srovnáních vypozorovat. Svědčí to mimo jiné o tom, že životní úroveň obyvatel města neustále roste,“ poznamenal Endrle.
Lidé mají v současné době v Havlíčkově Brodě k dispozici na 4 800 klasických popelnic a skoro 2 800 kontejnerů. Dále jedenašedesát stanovišť, na kterých mohou dvakrát v roce odevzdat objemný odpad.
Ke konci letošního roku se zvýší počet takzvaných sběrných hnízd určených ke shromažďování separovaného odpadu na 168.
V místech, kde není možné sběrná hnízda umístit, funguje separace do plastových pytlů.
Podzemní tubusy
Není bez zajímavosti, že Havlíčkův Brod se přidá k obcím a městům České republiky, která umisťují nádoby na separovaný odpad do podzemních tubusů. Tato technologie se osvědčila například i v Modlíkově na Přibyslavsku. Tubusy by se měly stát součástí připravované revitalizace Smetanova náměstí. „Pozornost věnujeme i bioodpadu. Lidi projevili zájem o kompostéry a v tuto chvíli jich využívají, za nevelkou úplatu, téměř osm set. Dalších tři sta kompostérů získáme, a to díky subvenci z dotačního titulu Horní Posázaví,“ pokračoval Jůzl.
Dynamicky se rozvíjejícím odvětvím odpadového hospodářství se i v Havlíčkově Brodě stává sběr, recyklace a ekologická likvidace nebezpečných odpadů.
Město spolupracuje s celou řadou společností, kteří se takzvaným zpětným odběrem nebezpečných složek komunálního odpadu zabývají.
Tato spolupráce navíc přináší Havlíčkobrodským i jistý finanční profit.