Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti detailně zkoumali lokalitu Kamenného potoka

Chotěboř – Kamenný potok nedaleko Chotěboře, coby přítok řeky Doubravy, se stal předmětem vědeckého bádání.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Bahno z Kamenného potoka podrobí analýze odborníci z pražské Vysoké školy chemicko–technologické. Foto: Arnika

Uvedený biotop sledoval, a to po dobu uplynulých šesti měsíců, tým studentů chotěbořského gymnázia ve spolupráci s ekologickým sdružením Arnika. Zkoumání vyvrcholilo právě v těchto dnech poslední akcí. Stal se jí odběr vzorků bahnitých sedimentů.

„Výsledky testů odebraných vzorků ukážou, do jaké míry je krajina v povodí Kamenného potoka zatížena pesticidy, které mohou být nebezpečné nejen pro lidské zdraví, ale mohou i dlouho přetrvávat v krajině. Pesticidy se do naplavenin dostávají spolu se splachy půd z polí v oblasti, kudy potok protéká,“ objasnil smysl odběrů Matěj Man z Arniky, který se problematice toxických látek a odpadů věnuje. Dodal, že testování vzorků sedimentů na přítomnost pesticidů zajistí laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Komplexní sledování

„V průběhu půlročního sledování Kamenného potoka jsme zjišťovali i další skutečnosti,“ řekl člen výzkumného týmu Matyáš Havel. „Mapovali jsme živočichy a rostliny, které se na tomto území vyskytují, pátrali jsme po lidských zásazích, které jeho podobu v průběhu uplynulých let změnily, sledovali jsme také vlivy zemědělského a průmyslového hospodaření. V této souvislosti jsme například zjistili, že do koryta Kamenného potoka vtéká i voda z provozu místní chotěbořské zinkovny. To vše v rámci celorepublikového projektu Voda živá, který vyhlásila Arnika,“ poznamenal Havel.

„Odběr sedimentů byl dobrovolnou nadstavbovou částí, která závisela pouze na iniciativě jednotlivých týmů. Odběry proběhly také v Českých Budějovicích, Břidličné na Bruntálsku, nebo v Lichnově na Jičínsku,“ připomněl Man.

Jana Mikulášková, koordinátorka zmíněného projektu, sdělila, že výzkumný tým Gymnázia Chotěboř je jedním z dvaaosmdesáti přihlášených týmů z celé republiky.

„V rámci projektu, který je koncipován jako soutěž, studentské týmy vybraný vodní tok potoka zkoumaly v nejširším smyslu slova. Zaměřily se na vliv lidské činnosti na kvalitu vody a funkčnost vodního ekosystému v krajině. Soutěžící se museli vypořádat s nejrůznějšími úkoly: nejprve samotné pozorování potoka v terénu, dále literární, výtvarná a fotografická etapa, získávání informací na úřadech a integrovaném registru znečišťování nebo také odchyt vodních korýšů a posuzování kvality vody podle skladby odchycené vodní fauny,“ přiblížila Mikulášková.

Výsledky projektu Voda živá, který Arnika uspořádala vůbec poprvé, se jeho účastníci dozvědí v lednu. Vítězný tým se může těšit na pobyt ve Vysokých Tatrách.

Autor: Jaromír Kulhánek

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení