Díky této investici najde práci přibližně 50 lidí, sdělil jednatel společnosti Jiří Trtík. Další pracovní místa slibují také sklárny Crystalite Bohemia, které pod jiným majitelem navazují na činnost zkrachovalých skláren Sklo Bohemia. Ve Sklu Bohemia pracovalo před ukončením výroby v roce 2008 přes 1 200 lidí. V obnoveném provozu se už uplatnilo na 400 lidí, další místa by měla přibýt na jaře po zprovoznění čtvrté sklářské pece.

Světelsko se ještě se ztrátou velkého zaměstnavatele nevyrovnalo. Podle údajů havlíčkobrodského úřadu práce se nezaměstnanost koncem října držela těsně pod 12 procenty a na jedno volné místo připadalo téměř 80 uchazečů o práci.

Bohemia Machine se pohybuje ve sklářském oboru skoro dvě desetiletí. Dřív se zabývala hlavně vývojem a výrobou sklářských strojů, zejména na broušení skla.

„Poslední léta se přibližně polovina z našich 100 zaměstnanců věnuje opracovávání a dekorování skla,“ přiblížil Trtík. Výrobní program se zaměřuje na mladé spotřebitele, na náročnější klientelu a na restaurace, které chtějí mít sklo s ojedinělým vzhledem.

„Nové kolekce vznikají ve spolupráci s předními českými designéry,“ uvedl. Sklo je dekorováno vlastní unikátní automatickou technologií.
V novém provozu se budou výrobky produkovat automaticky, především v malých a středních sériích.

„Budou použity moderní principy tavení a tvarování skla, které zaručí vysokou kvalitu a jedinečný design,“ doplnil Trtík.
Na inovaci výroby dostala letos společnost Bohemia Machine příslib dotace v operačním programu Podnikání a inovace.
Firmy z Vysočiny předložily do tohoto programu v posledních třech letech celkem 104 projekty zaměřené na inovace.
Podle internetových stránek agentury CzechInvest zatím uspělo sedmadvacet žadatelů, kteří získali dotace celkem na více než 300 milionů korun.

Čtk