Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelé z Vysočiny mají šanci v bývalé Jugoslávii

Havlíčkův Brod – Konzultační den s tématem obchodních příležitostí a možností exportu do Srbska a Chorvatska uspořádala Okresní hospodářská komora v Havlíčkově Brodě.

10.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

„Podnikatelům z Vysočiny byli k dispozici k individuálním zhruba hodinovým konzultacím ředitelé zahraničních kanceláří státní agentury pro podporu exportu CzechTrade se sídlem v Bělehradě a Záhřebu.

O konzultační den byl mezi podnikateli velký zájem. Pokud se týká oborového zaměření, zájem byl především od firem z oblasti strojírenství, ale i potravinářství či textilní výroby,“ informoval ředitel Aleš Kadlec.

Závěrem konzultačního dne bylo možné uplatnění firem z České republiky, mezi které patří především technologie čištění odpadních vod, výstavba inteligentních skládek odpadů, vodovodní a kanalizační sítě.

Dále vodojemy, protipovodňová opatření, přečerpávací stanice, skládky tuhého odpadu a v neposlední řadě výstavba dálnic a železnic.
„Tím však samozřejmě není vyloučeno prosazení českých výrobců a dodavatelů v dalších oblastech. Obecně lze říci, že české výrobky mají v Srbsku a Chorvatsku velkou šanci na úspěch, vzhledem k dlouhodobě dobré pověsti. Mezi další pozitiva snazšího navázání obchodních kontaktů patří jazyková blízkost a dlouhotrvající dobré vztahy,“ říká Kadlec.

Důležitá propagace i jazyk

Pro úspěšné navázání obchodních vztahů ve jmenovaných zemích doporučuje ředitel Kadlec provedení důkladné analýzy místní poptávky a vytipování vhodných místních partnerů pro obchodní zastoupení.

Místní obchodní zástupci jsou, jak upozorňuje Okresní hospodářská komora, v dalším vyjednávání kontraktů úspěšnější, než pokud bude český podnikatel vyjednávat sám. „Dále lze doporučit zpracování základních propagačních materiálů a produktových katalogů v místních jazykových mutacích. Velkou výhodou rovněž bývá přítomnost tlumočníka a tím možné vedení obchodního rozhovoru v mateřském jazyce místních obchodníků,“ zdůrazňuje Kadlec.

Je možné i nabídnout asistenční služby agentury CzechTrade ve zmíněných teritoriích, což může být pro nově vstupující firmu na daný trh významným usnadněním práce.

Mezi základní služby patří ověření zájmu o výrobek či službu, vyhledání obchodních kontaktů, organizace jednání a asistence při jednání, průzkumy trhu a pomoc při vyhledání partnera pro vytvoření obchodního zastoupení.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení