Umělec, který studoval v ateliérech profesorů C. Boudy, K. Lidického a M. Salcmana, se věnuje malbě, kresbě, grafice a ilustraci, vytvořil výpravy k několika animovaným filmům a dětským televizním seriálům. Volnou tvorbu vystavoval v Tokiu, New Yorku, Addis-Abebě, Paříži, Curychu, Montrealu, Mnichově, Norimberku, Grevenbroichu, Hamburku, Kielu, Vídni, Bologně, Benátkách, Barceloně, Madridu, Mexico-City a nyní v tomto širokém měřítku poprvé na Vysočině, ačkoli se v jejím krajském městě 23. února 1932 narodil.

Otec byl celníkem

„Z Jihlavy jsme se přestěhovali do Meziměstí u Broumova, kam tatínka přeložili odbavovat zboží do Polska, celnice byla na železničním nádraží a od té doby miluju mašinky, nejvíc ty parní,” řekl Paleček jednomu z návštěvníků vernisáže, který - ačkoli o tomto malířově zalíbení nevěděl - si pod grafický list přál přikreslit vláček. Knížky s Palečkovými ilustracemi vyšly ve 29 zemích světa u 81 nakladatelství. Získal za ně ocenění ve Francii, Německu, Itálii, dvakrát uspěl v soutěži o nejkrásnější knihu Rakouska a dostal tam státní cenu. Také v Československu byly Palečkem ilustrované publikace několikrát uznány za knihy roku.

Pozvedl úroveň české knihy

„Patří k čelným představitelům oné silné generace ilustrátorů, která se v 60. a 70. letech postarala o mimořádnou výtvarnou úroveň i evropskou proslulost české knihy pro děti. Dětský svět, jeho figurální, věcné i krajinářské motivy, stejně jako dětsky čistý a výtvarně výrazný metaforický způsob vidění, jsou základem charakteristické poetiky Palečkových obrazů, grafik, pérových kreseb a tapiserií,” uvádí básník a scénarista Josef Brukner.

Ivo Havlík