Ordinuje se v ní každou středu, první a druhý týden v měsíci. „Zabývá se výhradně bolestí chronickou, tedy trvající i přes léčbu déle nežli tři měsíce. Jde o bolesti, které ovládají život pacienta a způsobují mu poruchy spánku, nechutenství, deprese,“ upozorňuje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Jedná o dlouhodobé bolesti zad, kloubů, dolních končetin a pánve, bolesti oblasti hlavy, obličeje, dutiny ústní a trojklanného nervu, migrény, bolesti jizev po operaci, fantomové bolesti po amputaci končetin, chronické pooperační bolesti. V neposlední řadě nabízí ambulance i pomoc onkologicky nemoným pacientům.

Zásadou je individuální přístup k pacientovi, pečlivý a podrobný rozbor jeho bolestivého stavu a přidružených obtíží, snahu a ochotu jej vyslechnout a pomoci. Pacienta provází zdravotničtí odborníci po celou dobu jeho nemoci. Základem je medikamentosní léčba, kdy pacientovi postupně a „na tělo“ dle jeho potřeb naplánují lékaři kombinaci léků. Léčba je „podle hodin“ tedy pravidelné užívání a nikoli pouze požití léku, dostaví-li se bolest. Preventivní užívání léků nesmí bolesti dovolit objevit se v plné míře – tím se zabrání jejímu šíření a fixaci bolestivých vjemů. Další formou pomoci jsou takzvané obstřiky a spolupráce s rehabilitací.