VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro města a obce bude příští rok rokem utahování opasků

Havlíčkobrodsko – Předpokládané snížení příjmů z daní postihne v nadcházejícím roce zřejmě většinu obcí a měst havlíčkobrodského okresu.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jana Vandlíčková

Například Habry budou hospodařit s částkou o 1,5 milionu nižší, než v roce letošním. A už letos měla samospráva k dispozici o 2,5 milionu méně, než v roce 2009.

"Rozpočet jsme už schválili. V příštím roce budeme hospodařit s 15,2 milionu korun,“ informoval starosta města Jiří Rainiš.

"A to musíme připravit nový územní plán včetně všech místních částí, a to bude stát více než 800 tisíc korun. Máme v plánu také zateplení budovy školy, případně i výměnu plastových oken, pokud získáme dotace z programu Zelená úsporám. Znovu také zažádáme o dotaci na čistírnu odpadních vod pro Zboží, studii máme zpracovanou, chybí už pouze finance. Také by bylo potřeba udělat novou střechu na bytovém domě, který je ve vlastnictví města a kde je dvanáct bytů. Stávající plechová střecha je původní z roku 1908, takže její rekonstrukce je opravdu potřebná,“ řekl Rainiš.

Minus dvacet milionů

Ledeč nad Sázavou bude svůj rozpočet schvalovat 27. prosince. Předběžný návrh počítá s rozpočtem ve výši 57 milionů korun, město se musí vypořádat s více než dvacetimilionovým propadem oproti letošnímu roku.

„Nejnutnější investice, které musíme provést, jsou asi za 33 milionů korun,“ sdělil starosta Ledče Petr Vaněk.

Největší investicí za jedenáct milionů korun bude příprava stavebních parcel v lokalitě Na Pláckách, která bude sloužit k výstavbě asi dvaceti rodinných domů. Další důležitou investicí za šest milionů bude zateplení budovy mateřské školky Stínadla. A v neposlední řadě bude potřeba vyřešit ohřev teplé vody v tělocvičně základní školy v Nádražní ulici,“ shrnul ledečský starosta Petr Vaněk.

V Golčově Jeníkově budou rozpočet schvalovat pro změnu až po Novém roce.

„Určitě se uskuteční výstavba kompostárny za devět milionů korun, z toho zhruba devadesát procent předpokládaných nákladů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí, kterou už máme schválenou,“ potvrdil starosta Pavel Kopecký.

Svyrovnaným rozpočtem ve výši 73 milionů chce vykročit město Přibyslav.
„V současné době návrh rozpočtu visí na úřední desce, prošel už prvním čtením, schválit bychom ho chtěli do konce letošního roku, pokud se jeho schválení nezdaří, budeme mít rozpočtové provizorium,“ upřesnil starosta Jan Štefáček.

O rozpočtu budou radní jednat 29. prosince. Hlavními investicemi v řádech milionů korun bude pro město Přibyslav především rekultivace skládky, výstavba cyklostezky, ale rekonstrukce přibyslavské základní školy do rozpočtu zařazena nebude, byť o tom radní zprvu uvažovali.

O rekonstrukci školy má zájem více než dvacet firem, do rozpočtu ale školu zařadíme zřejmě až v roce 2012,“ doplnil starosta.
Cyklostezka byla v Přibyslavi velmi diskutované téma už více než rok. Vzniká na místě historické železniční vlečky.

V současné době firma Eurovia už dokončila montáž lávek. Je to investice za více než třicet milionů korun, z toho velkou část pokryly dotace z Evropské unie, město se podílí pěti miliony korun. Dokončena bude příští rok na podzim.

Rozpočtovým provizoriem skončilo jednání zastupitelstva ve Ždírci nad Doubravou. Nicméně bylo rozhodnuto o zřejmě největší investiční akci roku, kterou je zateplení základní školy a mateřské školy a k tomu ještě přístavba pavilonu mateřské školy.

Zájemci o tuto zakázku z řad stavebních firem se už hlásí, vítěze bude město vybírat začátkem nového roku.
Podle místostarosty Bohumíra Novotného se bude jednat o akci za 20 milionů korun, kde konkrétně na zateplení budovy město usiluje o dotace z programu Zelená úsporám.

„Myslím, že dotaci získáme, chystáme stavební úpravy v lokalitě V Údolí, ale uvažujeme ještě o další investiční akci, což jest budování chodníků a osvětlení na Žďárské ulici. Je to investice asi za sedm milionů korun. Samozřejmě se akce neobejde bez dotací, ale zatím ještě nevím, jestli se do ní pustíme,“ zamyslel se místostarosta. V příštím roce by město chtělo proinvestovat v rozpočtu asi 50 milionů, bez půjček.

Petr Stránský, Štěpánka Saadouni

Autor: Petr Stránský

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení