Jak by se o ně jejich majitelé měli v zimě starat, shrnul havlíčkobrodský veterinář Bohuslav Vlček. „Jakmile je více než pět stupňů pod nulou, měli by pejsci být někde v závětří, například na verandě nebo v chodbě. Pokud je jdou majitelé venčit, neměli by s nimi chodit tam, kde je posoleno, protože sůl jim poškozuje tlapky,“ radí pejskařům Vlček.

Pokud není zbytí, měli by se psi po rozsolených chodnících pohybovat co nejkratší dobu. Ideální je psa naložit do auta a odvézt někam, kde se může ve sněhu vyřádit podle libosti. Malá krátkosrstá plemena by měla na ochranu před chladem, sněhem a deštěm dostat nějaký slušivý obleček. Příslušníci těchto ras totiž byli šlechtěni, aby dělali člověku společnost v jeho příbytku. Venku si bez pomoci neporadí, snadno prostydnou. „U nás se lidé pořád diví, proč je potřeba psa oblékat. Pokud jdete v Kanadě nebo USA po městě po posoleném chodníku a pes nemá boty a obleček, můžete dostat pokutu za týrání zvířete. Mrazy tam totiž dosahují i minus čtyřiceti stupňů,“ přidal Vlček postřeh ze zahraničí.

Chovatelé by také měli dbát na to, aby jejich svěřenci v zimě dostávali kaloricky vydatnější stravu. Pozor by si měli dávat na některé levnější granule, které obsahují větší množství soli. Psi z nich mohou dostat dokonce i otravu.

„Je také třeba dbát na to, aby psi, kteří jsou venku, měli přístup k vodě. Pokud lízají sníh, mohou dostat zánět žaludku a střev,“ upozornil Vlček. Kromě těchto zdravotních obtíží v zimních odbobí ve své ordinaci nejčastěji řeší onemocnění ledvin, kašel a záněty kůže na tlapkách způsobené solí.

Majitelé koček sice nemusejí řešit venčení, i oni by ale měli na své miláčky dávat pozor. Často se totiž stává, že kočky, které jsou zvyklé chodit na balkon nebo na verandu, uklouznou při skoku a spadnou třeba z pátého patra. Pokud je dost sněhu, bývá kočka zachráněna, v opačném případě hrozí, že se rozšíří řady pacientů veterinárních ordinací.