Proč nejsou místní cesty vyhrnuté? Proč město nepoužívá sněhovou frézu? Zimní údržba chodníků a místních komunikací provětrala nejen pokladny jednotlivých měst a prověřila připravenost techniky, ba dokonce i vzájemnou mezilidskou toleranci. Ve Ždírci nad Doubravou se téma zimní údržby stalo dokonce námětem rozsáhlé internetové diskuse.

Zúčastnění nejen městu „radí“, jak zimní údržbu správně provádět, ale stěžují si, kde zrovna není uklizeno tak, jak by být mělo. „Opět je tady otázka vyhrnování sněhu. Proč je možné někde na cestách mít krásně vyhrnuté cesty a v některých lokalitách se sotva vejde auto. A když ty cesty posoudím na šířku, tak jsou stejně velké, ba možná širší v letním období! Dnes ráno jsem ani nevyjel autem, protože to někdo při vyhrnování pěkně odflákl. Pokud mám jmenovat cesty, tak se přijeďte podívat do ulice Hamerská od shora až dolů, a to když se podívám na parčík, co je na ulici Hamerská, to je děs. Za chvilku tam neprojede auto,“ stěžuje si na webu Jiří S.

„Ulice v okolí bytovek jsou na tom stejně, jedno auto, víc se nevejde. Nebylo by možno nějakou frézou či jinou technikou nahrnout sníh z ulice a chodníku do volných prostor okolo bytovek? Místa si myslím je tam na to dost,“ přidává se člověk pod nickem Lukáš. Občan Ždírce, který svoje jméno nezveřejnil naopak prohlašuje: „Já bych všechny, kterým se něco nelíbí, posadil do traktoru a myslím, že byste si to rychle rozmysleli.“

„Prosincová zima dokonale prověřila připravenost lidí i techniky na zimní údržbu. Provětrala také, bohužel, pořádně obecní kasu. Na webu města se objevila spousta názorů na zimní údržbu, a to kritických i pochvalných. Všechny názory, jsou-li skutečně k věci, jsou podnětem minimálně k zamyšlení nad způsobem provádění úklidu ulic od sněhu. Možnosti města společně s možnostmi všech smluvních firem jsou nějak limitované,“ konstatuje věcně starosta Jan Martinec. Jak vysvětluje, pokud město zapojí do úklidu více mechanizmů, bude to stát další peníze, které městu budou v létě chybět. „Zastupitelstvo Žďírce nad Doubravou na svém zasedání 16. prosince minulého roku jednalo o způsobu úklidu sněhu a vyslovilo pochvalu k provádění prací. Samozřejmě byly vzneseny i určité připomínky, a to především k času zahájení odstraňování sněhové nadílky,“ upřesňuje starosta města.

V zásadě ale podle jeho vlastních slov panuje ve Žďírci názor, že není potřeba v ulicích používat posypovou sůl a i drtí či pískem sypat pouze nebezpečné úseky místních komunikací, které se nacházejí hlavně u vjezdů na křižovatky, v kopcovitých stoupáních a podobně.

„Je potřeba si uvědomit, že zimní údržba komunikací pouze, slovy zákona, zmírňuje následky zimy. Mějte proto také trpělivost při údržbě komunikací a věřte, že nelze najednou třeba během hodiny všechny komunikace uklidit tak, jak bychom si i my údržbu představovali,“ vyzývá občany starosta.

Jak zdůrazňuje, je zřejmé, že přednost při úklidu mají hlavní komunikace a třeba náměstí, ale vedlejší, méně zatížené komunikace, musí na vyhrnutí sněhu počkat. Všechny konstruktivní připomínky samozřejmě město vítá a bude se snažit problémy řešit co nejrychleji. V případě potřeby mohou nespokojení občané volat na městský úřad nebo přímo starostovi, či jeho zástupci.