Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům na půli cesty plánuje otevření krizového centra

Havlíčkův Brod – Pro bývalé obyvatele dětských domovů a výchovných ústavů je návrat do „normálního“ života často šokem.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Dana Jonášová z organizace Dům na půli cesty vidí jako velmi pozitivní skutečnost, že klienti z dětských domovů drží i po odchodu do „normálního“ života při sobě a dokážou si vytvořit i příjemnou sváteční pohodu. Foto: Dům na půli cesty

O sedm klientů pečuje v současné době organizace Dům na půli cesty J. J. Pestalozziho v Havlíčkově Brodě. Učí je jednat samostatně, navštěvovat úřady, najít si samostatné bydlení a práci.

Před svátky si klienti Domu na půli cesty připravili dokonce malé vánoční posezení spojené s pohoštěním a rozdáním dárečků.

V současné době tato organizace s hlavním sídlem v Chrudimi, která se zaměřuje na pomoc bývalým klientům dětských domovů a výchovných ústavů, spravuje v Havlíčkově Brodě dva byty. Pečuje o sedm klientů, v současné době jsou většina z nich chlapci.

Je třeba mít krizové centrum

„Získat zaměstnání se zatím podařilo pouze jednomu z nich. Jeden klient studuje, dva jsou evidováni na úřadě práce a pomalu se učí stavět se na vlastní nohy a najít svoje místo v životě,“ speciální pedagožka Domu na půli cesty Dana Jonášová.

Podle jejích bohatých zkušeností je pro bývalé klienty dětských domovů a výchovných ústavů návrat do „normálního“ života často šokem.
„Učí se jak jednat samostatně, například jak navštívit úřady a jak s nimi jednat, jak požádat o práci. Proto vnímám jako velmi pozitivní skutečnost, že naši klienti jsou i po odchodu z těchto zařízení k sobě solidární a snaží se pomáhat si navzájem i ve chvílích, kdy my jim nejsme na blízku,“ konstatuje Jonášová a zdůrazňuje potřebnost projektu, který v současné době Centrum J. J. Pestalozziho připravuje, a sice krizové centrum, kde by potřební klienti našli veškeré sociální služby doslova pod jednou střechou.

Všechny služby pod jednou střechou

„Takové centrum na Vysočině neexistuje. V zařízení, které chceme vybudovat, ovšem pokud se nám podaří získat dostatek finančních prostředků, by klienti našli veškerou pomoc a podporu, včetně služeb psychologa. S ohledem na chystané vládní úspory a škrty, které provázejí i další společenské změny, například v oblasti podpory v nezaměstnanosti a zvyšování nájemného, lze očekávat, že mnoho rodin se dostane do sociální tísně a problémů, což bývá provázeno zadlužeností, které nezřídka doprovází například také domácí násilí,“ uzavřela speciální pedagožka Dana Jonášová.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení