Na to, že by mohla být kousek za městem v provozu sjezdovka, to ale moc nevypadá. Obleva se citelně podepsala na sněhové pokrývce, která ustupuje zažloutlé trávě. O to víc nás překvapí kopec plný barevně vyšňořených lyžařů, který se vynoří za další zatáčkou.

Z masy sněhu, která končí až u parkoviště, dýchá lezavý chlad, vrchol kopce se ztrácí v mlze. Skoro čtyřiceti sedmákům ze světelské základní školy v Lánecké ulici to ale vůbec nevadí. I na mokrém sněhu zdokonalují jízdu nejen na lyžích, ale také na snowboardech.

I pro děti z nemajetných rodin

„Děti věděly už od listopadu, že budeme pořádat kurz lyžování. Pak to šlo ráz na ráz, potřebovali jsme využít dobré podmínky. V pondělí po prázdninách jsme jim rozdali lístečky pro rodiče, v úterý je vybrali a ve středu jsme už lyžovali,“ popisovala v teple vlekařského domku organizaci neobvyklého výcviku učitelka Lenka Boudníková.

U zrodu myšlenky pořádat lyžařský kurz na Kadlečáku stála snaha učitelů vyjít vstříc rodičům, kteří by si nemohli dovolit zaplatit klasický pobyt v některém z horských středisek. Školáci stráví na svahu pět dní. Lyže si mohou půjčit přímo ve škole, pokud zatouží po snowboardu, musí si ho opatřit sami. Začátečníci si mohou od školy vypůjčit také speciální krátké lyže, takzvané blade, které nemají na délku ani metr.

„Holčiny se často bojí, že jízdu na lyžích nezvládnou. Tady je mírný kopec, což je pro začátečníky výhoda. Navíc nám vycházejí vstříc vlekaři, kteří zajistí kopec jen pro nás, mohou snížit rychlost vleku a také učí začátečníky sedět na kotvě,“ pochvaluje si Boudníková spolupráci s provozovateli vleku. Místní příznivé klima je na malých lyžařích znát. Část školáků, kteří už kurzem prošli, se na Kadlečák pravidelně vrací i ve svém volném čase.

„Naučila jsem se lyžovat už druhý den. Čekala jsem, že mi to bude trvat tak dva nebo tři dny,“ informuje nás ve frontě na vlek Veronika Stejskalová, která si druhý den kurzu vyzkoušela dokonce obří slalom. Dnes, třetí den kurzu, lyžuje suverénně i bez hůlek.

Zatímco minulý týden počasí výcviku přálo, dnes rozbředlý sníh vyhnal lyžaře ze svahu dříve. Zvláště začátečníky už totiž začaly bolet nohy.
U vlekařské chatky sundávají z nohou lyže a snowboardy, ve škole už na ně čekají s pozdním obědem.

„Už tam máte plno?“ ptá se řidič dodávky, která žáky dopraví do města. „A utřete si všichni boty,“ instruuje ještě skupinku, která musí počkat na další jízdu. „Nejlepší zůstali!“ zazní ze skupinky ulyžovaných školáků, kteří se nevešli do útrob auta, vítězný hlásek.

Malí lyžníci se na Kadlečák vrátí ještě v úterý a také ve středu. Škola také připravuje lyžařské dny pro osmáky a deváťáky, kteří už absolvovali výcvik na Kadlečáku.

Zuzana Klementová