Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žižkova mohyla je dílem zakladatele české novorenesance

Žižkovo Pole - Poněkud málo povšimnuto zůstalo nedávné 100. výročí úmrtí Antonína Wiehla, významného architekta a stavitele, který velkou projekční kariéru začal vítězným návrhem na stavbu Žižkovy mohyly v místě skonu husitského vojevůdce.

12.1.2011
SDÍLEJ:

První velké dílo zakladatele české novorenesance stojí poblíž Žižkova Pole. Mohyla slavného architekta Antonína Wiehla připomíná, že na tomto místě zemřel husitský vojevůdce. Stavba je dnes majetkem města Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Jednu z dominant Havlíčkobrodska podle Wiehlových plánů z roku 1870 v tehdejším Schonfeldu vztyčil známý stavitel Josef Šupich z Německého Brodu.

Na slavnostní odhalení mohyly, které organizoval Palackého tchán Ladislav Rieger, přišlo v říjnu 1874 u příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí navzdory úřednímu zákazu přes dvacet tisíc lidí.

Wiehl se narodil v roce 1846 v Plasích. Byl zakládajícím členem České matice technické a v roce 1895 byl jmenován členem České akademie pro vědy, slovesnost a umění.

Od italské renesance k české

Je považován za hlavního tvůrce tzv. české novoronesance. Podle Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, kterou v roce 2004 vydal Ústav dějin umění Akademie věd, Wiehl „přešel na formu národní českorenesanční”. Po prvních dílech ovlivněných italskou renesancí dospěl k osobitému výtvarnému projevu. Snažil se zhodnotit typicky české architektonické tradice z konce 16. století - štíty domů, sgrafitová průčelí, členění oken.

Tvořil v době velkého rozmachu české měšťanské společnosti, která si přála, aby se ve stavbách odrážela její rostoucí hospodářská moc a zároveň byly respektovány i historické reminiscence. „Na Antonína Wiehla se poněkud zapomnělo, styl české renesance už není tak populární jako třeba v 50. letech minulého století, kdy ho Zdeněk Nejedlý doporučoval jako vzor architektům tzv. sorely. Za to už ale nebohý projektant nemůže,” řekl k výročí Zdeněk Lukeš. Za čest spolupracovat s Wiehlem si pokládali největší čeští výtvarní umělci 19. století - sochař Josef Václav Myslbek a malíři František Ženíšek a Mikoláš Aleš.

K nejznámějším Wiehlovým pracím patří Myslivečkovský mlýn - staroměstská vodárna na Novotného lávce a monumentální budova České spořitelny. V roce 1889 začala podle jeho návrhu stavba Slavína a arkád na Vyšehradském hřbitově. Rok před úmrtím vyhrál soutěž na přestavbu Staroměstské radnice, která však nebyla realizována.

Svůj dům na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice s figurálními malbami na fasádě od Mikoláše Alše věnoval České akademii věd. Antonín Wiehl zemřel 4. listopadu 1910 v Praze.

Ivo Havlík

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení