Není to náhoda. Do škol totiž začnou chodit děti silných generačních ročníků z osmdesátých let minulého století. „K zápisu do některé z havlíčkobrodských základních škol přijde dvě stě jednačtyřicet dětí s trvalým pobytem v Brodě a dalších zhruba pětatřicet dětí z okolních obcí,“ uvedla Jana Králová z Odboru sociálních věcí a školství Městského úřadu v Havlíčkově Brodě a dodala, že pokud opravdu všechny tyto děti do škol nastoupí, bude mít Havlíčkův Brod o dvě první třídy víc než v roce 2010. „Tehdy k zápisu přišlo dvě stě čtrnáct předškoláků,“ připomněla Králová.

Také v Chotěboři nebude o prvňáčky nouze. Podle odhadů by tam k zápisu mohlo přijít až sto dvanáct dětí. „Takový je totiž počet nejstarších dětí, které odejdou z mateřských škol,“ sdělila Hana Šimonová z odboru školství, rozvoje a památkové péče chotěbořské radnice. Prvních tříd by tak mohli v tamních dvou základních školách otevřít hned pět.

Přijdou také děti z Barmy

K zápisu do přibyslavské základní školy přijde zhruba stejný počet dětí jako v loňském roce. Potvrdila to Naďa Smejkalová, zástupkyně ředitele školy.

„Před rokem jsme měli u zápisu třiapadesát dětí, teď by jich mělo přijít zhruba padesát pět,“ řekla Smejkalová. Mezi přibyslavskými prvňáčky by se měla v září objevit i šestiletá dívenka rodiny uprchlíků z Barmy, které Městský úřad v Přibyslavi poskytl na základě výzvy Ministerstva vnitra ČR politický azyl.

„Dívenka půjde k zápisu do některé ze škol v Ústí nad Labem. Poté začne navštěvovat kurz pro předškolní děti tady u nás, v Přibyslavi,“ vysvětlila Smejkalová. V březnu rozšíří řady přibyslavských školáků i její třináctiletý bratr. Bude pokračovat v šesté třídě, do které nyní chodí, a to také v severočeské metropoli.

Do školy ve Skuhrově, která patří mezi nejmenší školy na Havlíčkobrodsku, přijde podle ředitele školy Vladimíra Stýbla k zápisu pět dětí.
„Je to stejný počet, jako v loňském roce. Jde o děti nejen ze Skuhrova, ale také z Olešné a Sedletína,“ uvedl Stýblo. Ten dodal, že v současné době chodí do skuhrovské malotřídky osmadvacet dětí.

V souvislosti se zápisy do prvních tříd základních škol se často hovoří také o odkladech povinné školní docházky. V některých případech odborníci poukazují na takzvané módní odklady, ke kterým v současné době mnozí rodiče přistupují.

„Odklad školní docházky obvykle doporučujeme u dětí se zdravotním handicapem, nebo s prvotními symptomy poruch učení, které se u nich dají vysledovat. Dále u dětí, jejichž psychosomatický vývoj vykazuje drobné odchylky oproti normálu, stejně tak u dětí, které dosáhnou šesti let věku těsně před začátkem školního roku,“ vysvětlil olomoucký psycholog Emil Šiška.

Do školy s vrstevníky

„Je-li dítě zdravé a odpovídajícím způsobem zralé po stránce fyzické i psychické, nevidím sebemenší důvod, aby nezačalo chodit do školy se svými vrstevníky,“ uzavřel Šiška.