Jde sice o menší číslo než například na sousedním Žďársku, přesto by však zapomnětliví řidiči neměli zůstávat v úplném klidu. Pokud stále jezdí s průkazem vydaným v letech 1994 až 2000, hrozí jim při kontrole policejní hlídkou pokuta až dva a půl tisíce korun.

V Havlíčkově Brodě evidovali úředníci na začátku ledna zhruba 840 řidičů, kteří dosud žádost o výměnu nepodali. Někdo zkrátka na výměnu zřejmě zapomněl, jiní šoféři si svoji nesplněnou povinnost uvědomují, ale snaží se ji lstivě obejít.

„Někteří řidiči se snaží obelstít dvacetidenní lhůtu nahlášením ztráty řidičského oprávnění. Ale i na vydaném náhradním dokladu je zřetelně uvedeno, že ztracený průkaz byl již neplatný. Jízda s tímto dokladem je postihována stejně jako jízda se starým řidičským průkazem. V obou případech vám tedy hrozí pokuta. Body se však za tento přestupek neodebírají,“ upřesnila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. Podle ní však ani po Novém roce na odboru dopravy žádný velký nápor hříšníků nezaznamenali.

Navíc je třeba mít na paměti, že i po dobu nutnou k vyřízení nového dokladu, která činí dvacet dní, není možné vyjet s vozem na silnice.
„O výměnu neplatného řidičského průkazu si můžete zdarma zažádat v době úředních hodin na havlíčkobrodském odboru dopravy na ulici Pražská,“ dodala Doležalová.

Nápor žadatelů u přepážek není

A podobně jsou na tom i v Chotěboři. Zde stále evidují zhruba dvě stě nevyměněných řidičáků. Žadatelé již nebudou mít službu zcela zdarma, ale z peněženky musí vytáhnout padesátikorunu.

„Od začátku ledna jsme ale přijali asi jen třicet žádostí, největší nápor tu byl do poloviny prosince,“ doplnil Martin Stejskal z chotěbořského odboru dopravy.

A s podobnými čísly pracují i ve Světlé nad Sázavou. Také zde nechává povinná výměna řidiče poměrně chladnými. „Stále je třeba ve spádu naší působnosti vyměnit asi dvě stě průkazů. Ale že by lidé chodili více než před koncem roku, to se rozhodně říci nedá. Prozatím přišla během letošního roku tak dvacítka lidí, přestože je u nás výměna zdarma,“ konstatoval vedoucí dopravního odboru ve Světlé Miroslav Peroutka.
Řidiči s průkazy vydanými v roce 2002 a později mohou také už nyní žádat o jejich výměnu, a to až do konce roku 2013.
Od roku 2014 totiž budou i tyto doklady neplatné.