Rodiče po celém kraji mají v posledních dnech strach o své děti. Neznámý muž je opakovaně obtěžuje a láká do auta na cukrovinky. Zatím nikoho nenapadl, ale na některých místech se objevil dvakrát.

Havlíčkobrodská sexuoložka Želmíra Herrová muže vyzývá, aby ji kontaktoval. Nabízí mu odbornou pomoc dřív, než se stane něco horšího. „Přijďte za mnou na oddělení psychiatrické léčebny a hned se pustíme do toho, abychom vám pomohli a zabránili tomu, že byste udělal něco protizákonného,“ vzkazuje neznámému muži přední česká specialistka na sexuální deviace.

K její výzvě se přidal také jeden z jejích současných pacientů, který chápe, čím neznámý muž prochází. „Před dvěma lety jsem osahával třináctiletou dívku, když spala… byl jsem zoufalý, a nevěděl jsem, co mám dělat. Paní Herrová mi pomohla, přijďte i vy,“ vyzývá muže pacient havlíčkobrodské léčebny, který chce zůstat v anonymitě.

Neznámý muž se objevil v Jihlavě, v Polné, v Lukách nad Jihlavou a také v Olešné a v Koječíně na Havlíčkobrodsku. Scénář je pokaždé stejný. Muž maskovaný šálou oslovuje děti na cestě do školy nebo blízko ní. „Dosud máme zaevidováno sedm případů obtěžování školáků, zejména na Jihlavsku a Brodsku,“ uvedl šéf krajské kriminálky Pavel Peňáz. „Tomu člověku do hlavy nevidíme, takže nevíme, co má v úmyslu a zda je schopný překročit hranici slovního obtěžování. Proto bychom uvítali, kdyby se šel dobrovolně léčit, dokud je čas,“ podotkl kriminalista Peňáz.

Anonymita za léčbu
Herrová může muži dle svých slov v tuto chvíli slíbit i anonymitu. Pokud se nechá včas prohlédnout odborníkem, pak se nemusí obávat ani policejního vyšetřování.

Ředitelé škol po celém kraji už sáhli k bezpečnostním opatřením. „Učitelé poučili děti a informovali jsme rodiče. Chystáme přehled bezpečného chování formou letáčku, který dostanou všichni žáci i rodiče a bude vyvěšen i na webových stránkách,“ uvedla Alena Vrbická, ředitelka školy v Lukách nad Jihlavou.

Deviant se objevil také v sousedním Jihomoravském kraji. Celkem už rodiče nahlásili dvanáct případů obtěžování a policisté mají podezření, že je má na svědomí tentýž muž.

„Jsem v kontaktu s kolegy v Brně. Navzájem si předáváme informace a chystáme koordinační schůzku,“ naznačil kriminalista Peňáz. Podle něj jde zatím o případy na úrovni slovního obtěžování, takže zatím je pro policisty složité určit i právní kvalifikace takového chování.