Nepořádek, odpadky všeho druhu, ale především množství psích exkrementů na chodnících.

Technické služby v Havlíčkově Brodě se do úklidu už pustily. Potvrdil to ředitel Zdeněk Endrle. „Uklízíme především centrum města. Lidi a techniku jsme nasměrovali hlavně na Havlíčkovo náměstí. Zbývající části města, ulice a parky mají na starosti naši jednotliví pracovníci. Ti uklízejí veškerý nepořádek, který se tam po oblevě objevil. Na zelené plochy s technikou ale vyjet nemůžeme. Je silně podmáčená a nadělali bychom tam s ní víc škody, než užitku,“ řekl Endrle a dodal, že speciální vysavač na psí exkrementy v tyto dny využít nemohou. Na vině je opět velká vlhkost.

„Chotěboř, stejně jako jiná města, není v tomto směru výjimkou. Jakmile sníh zmizel, ukázalo se, jak majitelé psů po svých čtyřnohých miláčcích při venčení uklízejí, nebo spíš neuklízejí. Chodníky jsou plné psích exkrementů,“ uvedl ředitel Městské policie v Chotěboři Jiří Novotný.

Podle jeho zkušeností je asi polovina pejskařů, kteří venčí svoje čtyřnohé partnery, seriozní, druhá patří naopak mezi ty, kterým je čistota městských ulic lhostejná.

Dobrovolníci v civilu?

„Přitom nejméně na deseti místech v centru jsou majitelům psů k dispozici speciální odpadní koše na psí exkrementy a zásoby sáčků, které městští strážníci pravidelně doplňují. Další odpadní nádoby jsou navíc i mimo centrum,“ zdůraznil Novotný. Pokud na některém místě sáčky k dispozici nejsou, stačí zajít na služebnu městské policie, ale někteří majitelé psů tyto koše snad nevidí, nebo vidět nechtějí, přestože jim za znečištění ulic hrozí pokuta.

„Nachytat nepořádné pejskaře je problém. Jak vidí uniformu, chovají se úplně jinak. Proto přemýšlíme do budoucna o spolupráci s dobrovolníky v civilu, ale to je zatím jen ve fázi úvah,“ poznamenal Novotný.

Nedobrá situace panuje i v Ledči nad Sázavou. „Psích exkrementů a různého nepořádku se letos objevilo opravdu hodně,“ připustil jednatel společnosti Technické služby Ledeč nad Sázavou Jaroslav Nekola. „Ale jiné roky byla situace ještě horší. Letos nebyl sníh tak dlouho a brzy přišla obleva, takže odpadků se nestačilo nashromáždit tolik,“ konstatoval Nekola.

Na úklid veřejných prostranství využívá ledečská radnice nezaměstnané, kteří jsou vedeni v evidenci úřadu práce. „Celoročně využíváme lidi, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce,“ sdělil místostarosta Ledče nad Sázavou Jaroslav Doležal. „V současné době na úklid ulic používáme tři až pět lidí z úřadu práce, kteří pro město pracují, aby jim nebyly sníženy vyplácené dávky. My těmto lidem pouze poskytneme pracovní a ochranné pomůcky, pytle, rukavice a tak dále,“ popsal místostarosta. „Spolupráce s lidmi z úřadu práce funguje ideálně již několik let,“ pochvaloval si Doležal.

reportéři Deníku