Přestože v posledních dnech roztál téměř všechen sníh a navíc přišly i dešťové srážky, vylití místních vodních toků ze břehů do obydlených oblastí by podle dostupných informací hrozit nemělo. Přesto v pátek odpoledne na řece Šlapance v Mírovce nastal první povodňový stupeň, stejně jako na Sázavě ve Světlé nad Sázavou.

V Mírovce se s velkou vodou potýkají i několikrát do roka, možná i proto páteční situace místní obyvatele prozatím nijak zvlášť nevzrušovala.

Bylo hůř

„Tohle ještě nic není, už jsme tu zažili mnohem horší situace,“ usmívala se postarší obyvatelka místní části Havlíčkova Brodu u mostku vedoucí přes Šlapanku.

Hladina toku se v pátek odpoledne pohybovala pod hranicí 190 centimetrů. A skutečně, koryto řeky bylo sice téměř zcela zaplněno, ale například na jaře byla situace v této lokalitě ještě horší. I přesto jsou stoupající hladiny řek pod dohledem kompetentních úředníků.
„Situaci samozřejmě sledujeme, ale nepředpokládáme, že bychom museli vyhlašovat druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti,“ uvedla tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Pokud by však hladiny řek dále stoupaly, muselo by město vyhlásit i druhý stupeň, tedy pohotovostní stav. „V takovém případě by se sešla komise, která by rozhodla o dalším případném postupu záchranných složek,“ dodala Doležalová.

Sázava ve Světlé nad Sázavou také dosáhla prvního povodňového stupně, ale ještě zhruba ve tři hodiny odpoledne jí chybělo do dosažení hranice druhého stupně zhruba půl metru.

Lokální záplavy postihly v létě i Josefodol na Světelsku, kde napáchala velká voda značné škody. Podle znázornění na grafech Povodí Vltavy však včera žádné nebezpečí nehrozilo a hladina říčky Sázavky zde nedosáhla ani prvního stupně.

Podle hydrometeorologů je ale třeba mít se i nadále na pozoru, tající sníh i případné dešťové srážky by totiž mohly současnou situaci na řekách Havlíčkobrodska zhoršit.