Ředitelství věznice ve Světlé nad Sázavou zajistila ve spolupráci se společností JIPOCAR Obaly nové pracovní uplatnění ženám ve výkonu trestu. Za prací do Jihlavy vyjíždí každý pracovní den, a to od počátku prosince loňského roku, zhruba tři desítky odsouzených žen. Potvrdil to vedoucí samostatného referátu zaměstnávání vězněných osob věznice ve Světlé nad Sázavou Jiří Zima.

„V logistickém centru uvedené společnosti ženy pracují ve dvanáctihodinových směnách. Obsluhují tam moderní mycí linky, ve kterých jsou umývány například plastové palety, přepravky od zeleniny a podobně. Dopravu odsouzených na pracoviště a zpět zajišťuje firma JIPOCAR Obaly sama,“ uvedl Zima. Dodal, že vězeňkyně pracují v Jihlavě na takzvaném vnějším nestřeženém pracovišti. „Spolu s nimi tam je zaměstnanec věznice. Dělá kontroly, ale přímé střežení odsouzených neprovádí,“ vysvětlil Zima.

S prací odsouzených žen jsou ve společnosti JIPOCAR Obaly spokojeni. Řekl to ředitel Jiří Vybíhal.
„Pokud mohu hodnotit první týdny, pak výsledky jsou nad očekávání dobré. Pracovní morálka odsouzených žen je dobrá,“ konstatoval Vybíhal a poznamenal, že firma platí odsouzeným 40 až 50 korun za hodinu. „Personální kapacita, kterou jsme od věznice požadovali, je prozatím naplněna, o zaměstnávání dalších žen ze světelské věznice neuvažujeme,“ přiblížil Vybíhal.

Jihlavské pracoviště není zdaleka jediným, které věznice ve Světlé nad Sázavou pro zaměstnávání odsouzených v současné době využívá.
V provozu potravinářské výroby humpolecké společnosti se na ranních a odpoledních směnách dalšího nestřeženého pracoviště střídá přibližně sto osmdesát odsouzených žen. Náplní jejich práce je balení zboží. Také v tomto případě zajišťuje dopravu podnik a po většinu roku odváží odsouzené dva autobusy na ranní a odpolední směnu.

Naopak na volném pracovišti josefodolské strojírenské firmy, to znamená, že tam s nimi není žádný pracovník věznice, jsou zaměstnány další dvě odsouzené ženy. Dokončují tam zámečnické práce. Například srážejí hrany, začišťují, nebo odjehlovávají různá šroubení vyrobených na CNC obráběcích strojích,“ pokračoval Zima a připomněl, že práci má část odsouzených přímo v areálu věznice. „Na nestřeženém pracovišti pracuje sedm žen pro společnost Trelleborg Automotive Czech Republic. Jejich úkolem je dokončování operací na těsnění klimatizačních jednotek určených pro automobily. Dopravu materiálu i odvoz hotových dílů si zajišťuje firma,“ řekl Zima.

Ve věznici ve Světlé nad Sázavou je v současné době zaměstnáno přibližně dvě stě šedesát z celkového počtu 703 odsouzených žen.
„Čtyřicet žen pracuje přímo ve vězeňském areálu, zbývajících dvě stě dvacet mimo areál věznice,“ přiblížila mluvčí věznice Eva Hodná a připomněla, že do procentuálního vyjádření celkové zaměstnanosti odsouzených se započítávají i další aktivity odsouzených. „Jde například o zařazování do vzdělávacích a terapeutických programů, úklid venkovních a vnitřních společných prostor, a to bez nároku na mzdu, i zaučování odsouzených na pracovištích před vlastním pracovním zařazením,“ sdělila mluvčí Hodná.

Odsouzené ženy pracovaly v průběhu uplynulého roku za průměrnou hodinovou mzdu dvacet šest korun, pokud pracovaly uvnitř věznice, u podnikatelských subjektů si vydělaly víc. Konkrétně pak dvaatřicet korun.

Co se ve věznici už vyrábělo?

Zřizování provozoven v areálu věznice bylo vždy závislé na prostorových možnostech. V těchto provozovnách se šily oděvy, skládaly krabičky na tavené sýry, balily „žvýkačky“ pro psy a kočky, skládaly krabice bonboniér, šily kožené potahy na volanty luxusních vozů, skládal a balil se textil, nebo houby a drátěnky na mytí nádobí. Tlak na navyšování kapacity věznice pro umístění dalších vězňů tyto prostory značně omezil. V současné době je ve světelské věznici jedna provozovna, kde na ploše cca 230 m2 funguje výroba pro automobilky.