Válcují nás supermarkety a rychlé nebankovní půjčky, stěžují si zastavárníci. Někteří majitelé bazarů uvažují dokonce o tom, že zavřou živnost definitivně.

„Je to jedna velká bída. Například za minulý týden byla moje tržba nulová. Někdy přemýšlím o tom, že bych obchod zavřel, ale nevím, co bych dělal. Práce na Havlíčkobrodsku není ani pro mladé, natož člověka mé věkové kategorie,“ postěžoval si majitel havlíčkobrodského bazaru Antonín Valíček.

Jak zdůraznil, v současné době má sklad plný různého zboží z druhé ruky, včetně kvalitního masivního nábytku, ale zájemci, kteří by ho kupovali, chybějí.

Zákazníci, kteří mají dost peněz, si podle Valíčka pro zboží do bazaru nejdou. V kategorii zákazníků, kteří mají hlouběji do kapsy, začaly bazarům a zastavárnám těžce konkurovat supermarkety.

„Lákají na různé akce a výrazné akční slevy. Zákazníkovi nabízejí spotřební zboží za pár stokorun. Jakou kvalitu má, že je to někdy zboží na jedno použití, je už zase jiná věc,“ konstatoval majitel bazaru.

Pak je tu třetí kategorie zákazníků, kteří chtějí prodat nebo zastavit cokoliv. „Nejčastěji nabízejí elektroniku a mobilní telefony. Jenže já už zboží do zástavy neberu. Poučil jsem se z případu, kdy jsem vzal do zástavy zboží za třináct tisíc a vrátilo se mi devět stovek. Většina těch, kteří chtějí zboží zastavit, totiž ví moc dobře, že si pro něj už nikdy nepřijde. Mně pak toto zboží zůstane ležet ve skladu a já prodělám, protože nenajdu kupce,“ povzdechl si Valíček.

Stejnou situaci sleduje poslední dva roky i zastavárník Ivo Dundáček. „Byť se zpočátku ekonomické krize zdálo, že zastavárny budou mít skutečné žně, opak je pravdou,“ potvrdil Dundáček zkušenosti svého kolegy Valíčka. Jak vysvětlil, mají zastavárníci v poslední době navíc velmi těžkého konkurenta – rychlé nebankovní půjčky.

Půjčky až do domu

„Různé inzeráty nabízejí okamžité půjčky v jakékoliv výši, bez ručitele a s dodávkou hotovosti až do domu. Na to někteří zákazníci rádi slyší. Zdá se jim to asi pohodlnější a méně nápadné, než jít do zastavárny," konstatoval majitel zastavárny Ivo Dundáček.

„Jak ale taková situace může skončit v okamžiku, kdy zákazníci nemohou půjčku splatit, je jiná věc,“ konstatoval zastavárník. Stejně tak i on považuje živnost provozovatelů bazarů a zastaváren za pomalu skomírající. Jak dodal, brodským zastavárníkům uškodila i skutečnost, že Havlíčkův Brod byl v posledním roce z důvodů dlouhodobých rekonstrukcí těžko průjezdné a klientela z okolí se do brodských zastaváren odnaučila jezdit.

„Zastavárna, nebo rychlá nebankovní půjčka? Tak obě tyto možnosti považuji za velice nešťastné a navíc i rizikové řešení,“ zareagoval na výše uvedené finanční poradce Jaroslav Kratochvíl. „Pokud se už člověk dostane do finanční tísně, je další zadlužování tím nejhorším řešením, byť úroky v zastavárně budou určitě nižší, než u nebankovní půjčky. Lidé často nechtějí o svých finančních problémech hovořit, stydí se. Ale bez detailní finanční analýzy a následného plánu se dál prostě nedostanou,“ uvedl Kratochvíl a dodal, že finanční analytik může najít řadu řešení, o kterých člověk v tísni neuvažuje, nebo o nich vůbec neví. „První krok je zahodit stud a přijít za odborníkem,“ uzavřel Kratochvíl.

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek