Lékařka reagovala na informace v médiích, že se na Vysočině objevují neznámí muži, kteří lákají školáky do auta na cukrovinky. Ihned poté, co vyšel článek v Deníku, zavolali Herrové dva muži, kteří ji požádali o pomoc, třetí jí poslal dopis.

„Jeden z nich by mohl trpět deviací. Ten druhý má zřejmě nějakou disfunkci, ale není vyloučeno, že může mít ještě jiné problémy,“ řekla Deníku Želmíra Herrová. Lékařka netuší, jestli muži mají něco společného s případy, které se v kraji objevily. „Nic takového nenaznačili,“ podotkla Herrová.

Dva muži jsou z Vysočiny a mají snahu problémy řešit. Třetí muž, který poslal Herrové dopis, je ve vězení v Ostrově nad Ohří. V dopise píše, že mu nestačí ambulantní léčba a má zájem se léčit ústavně.

Od té doby se nikdo další neozval, proto lékařka znovu apeluje na případné lidi, kteří mají podobné problémy, ať jí zavolají na sexuologické oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě.

„Je paradoxní, že se u nás chtějí léčit devianti z ciziny, kteří za to musí draze platit, a lidé od nás, kterým to hradí pojišťovna, nepřijdou a raději riskují, že spáchají nějaký zločin,“ varuje Želmíra Herrová.

Loni v létě se například nechal v brodské léčebně hospitalizovat deviant z Anglie. Byl to vůbec první pacient ze západní Evropy hospitalizovaný v brodské léčebně se sexuální deviací v její historii. Další o to měl eminentní zájem, ale odradily ho vysoké náklady na léčení, tak to podle lékařky Herrové nakonec vzdal.

„Ten, kterého jsme tu léčili, byl u nás tři dny. Léčba byla pro něj příliš nákladná a přišla ho na asi dvacet tisíc korun,“ vysvětlila Želmíra Herrová.

Angličan se lékařce přiznal, že číhal na holčičky, a proto s tím chtěl něco udělat. V jeho zemi mu podle Herrové nedokázali pomoc.
„Napsala jsem mu tady léky, které mu ale doma nechtěli vydat. V Anglii totiž ještě nedospěli k tomu, že devianti se také dají léčit a nejen zavírat,“ míní Herrová.