VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy rybníků a vodních toků se bez dotací neobejdou

Havlíčkobrodsko – Časově i finančně náročné. Takové zpravidla bývají akce na odbahňování rybníků a vodních toků.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Bagr. Ten je během úprav hrází rybníků a jejich dna často k vidění. Tento stroj například pracoval během podzimu na rybníku Pobočný u Starého Ranska.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Přesto se k nim, především z bezpečnostních důvodů, přistupuje. Podobných projektů se už na Vysočině za poslední roky uskutečnily řádově desítky. Bez finanční pomoci ze státních, nebo evropských zdrojů by jich však zřejmě drtivá většina zůstala pouze na papíře.

V současné době mohou lidé bagr na dně vypuštěného rybníka spatřit například v Dolní Krupé. Úpravy vodní plochy, která patří Josefu Niklovi, a kterou má v pronájmu rybářství Vysočiny, budou stát zhruba sedm milionů korun. Dotace, která by na ni měla být přiklepnuta se pohybuje okolo osmdesáti procent všech nákladů.

„Počítáme s pomocí z fondů Ministerstva zemědělství. Bez dotací to totiž zkrátka realizovat nelze. Úpravy by měly sloužit hlavně jako ochrana před povodněmi. Je to už čtvrtá taková akce, do které se na našich rybnících pouštíme,“ uvedl Josef Nikl.

Velkou investicí byla i nedávno skončená první etapa revitalizace Cihlářského potoka a rybníků, které na něm leží. „Cílem prací, které by měly skončit v prosinci příštího roku je celková oprava toku tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům a město nebylo ohroženo jeho rozvodňováním. Návaznost na park Budoucnost počítá i s využitím této lokality k rekreaci. Město Havlíčkův Brod získalo na tento projekt dotaci z evropských fondů, která činí více než čtyřicet milionů korun. Celkové náklady pak dosáhnou výše zhruba 48 milionů,“ přiblížila už dříve rozsah projektu mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

V minulých letech došlo například i k odbahnění Podhorského rybníka u Havlíčkovy Borové za více než šest milionů korun, z nichž většina byla hrazena z dotačních zdrojů.

V některých obcích přistupují i k opravám na menších vodních dílech. I ty se dají finančně dobře pokrýt z různých programů. Příkladem může být obnovení zaneseného rybníka v Šachotíně u Šlapanova, které začalo již zhruba v polovině loňského roku.

„Na odbahnění rybníka o rozloze 0,39 hektarů jsme získali příspěvek ze Státního fondu životního prostředí ve výši 1,3 milionu korun. Obec se podílí pouze 135 tisíci,“ řekl už v září starosta Šlapanova František Škorpík.

Ale získání výhodné státní dotace na ekologickou akci má svoje úskalí. Obec musí dodržet podmínky, které stanovila Agentura ochrany přírody. Po dobu pěti let například nesmí obec rybník prodat, pronajmout a především ho nesmí využívat například k intenzivnímu chovu ryb.
To není podle Josefa Nikla nutné v případě získání dotace z Ministerstva zemědělství. „Pro nás jako pro rybáře je to pak samozřejmě mnohem schůdnější,“ dodal Nikl.

Autor: Jakub Janáček

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Havlíčkobrodsko - Stejně jako v předchozích letech, budou i letos skauti a další organizace rozvážet Betlémské světlo po celé České republice.

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT