Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucí prvňáčci skládali malou zkoušku dospělosti

Přibyslav – „Já se moc těším do školy, protože budu vyzvedávat brášku ze školky,“ prozradila budoucí školačka Sára Vlčková.

23.1.2011
SDÍLEJ:

TAK TO JE JEDNIČKA. Budoucí školačka Sára Vlčková z Přibyslavi u zápisu rozhodně trémou netrpěla. Do školy se těší, počítat umí dokonce do dvaceti. Jak redaktorce Deníku prozradila, hodlala se před paní učitelkou Leonou Mackovou ještě blýsknout básničkouFoto: Foto:Deník/Štěpánka Saadouni

Jedna z více než šedesáti dětí, které absolvovaly o víkendu zápis do první třídy základní školy v Přibyslavi.

Sáře je zatím pět let, šest jí bude až v březnu, ale do školy se moc těší. Prý hlavně na počty. „Už umím počítat do dvaceti. Ani nevím, kde jsem se to naučila, asi sama,“ pochlubila se nebojácná malá slečna, která rozhodně trémou netrpí a také prozradila redaktorce Deníku, že se před paní učitelkou hodlá blýsknout básničkou Sníh se sype potichoučku.

Zato malá Anežka Dvorská zřejmě budoucí školní docházku v příliš růžových barvách nevidí. „Já se do školy moc netěším. Proč, to nevím,“ povzdechla si. Nebojácnou Sáru, která umí v pěti letech počítat do dvaceti, mohl přetrumfnout jen David Sobotka, který umí počítat rovnou do padesáti. „Já se do školy těším a těším se na všechno. Těším se, jak se budu učit psát a počítat. Umím počítat už do padesáti. Také se těším na nové kamarády,“ pochlubil se budoucí školák.

Zápisy do první třídy pro školní rok 2011 a 2012 se v Základní škole Přibyslav konaly v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne. V pátek ve čtyřech třídách, v sobotu už jen ve dvou.

Nových školáků přibývá

„Letos očekáváme, že přijde k zápisu 62 budoucích prvňáčků. To je poněkud více než loni, což je pozitivní skutečnost, je vidět, že dětí přibývá. Kontaktovali jsme příslušné mateřské školy, ale je možné, že se dostaví i děti odjinud, o kterých nevíme, protože rodiče mají možnost vybrat si sami školu, do které dítě pošlou,“ upřesnila zástupkyně ředitele ZŠ Přibyslav Naďa Smejkalová. Podle jejích informací loni přišlo k zápisu 53 dětí, ale deset z nich mělo odklad, protože se zjistilo, že by na školní docházku zatím nestačily.

Jak se ukázalo, zápis do první třídy není žádná legrace. Pro dítě, které bylo zvyklé většinou jen na rodiče a kolektiv mateřské školy, je zápis téměř totéž, co pro gymnazisty maturita. Taková malá zkouška dospělosti.

„U zápisů pedagogové například zkoušejí , zda jsou děti pro školní docházku dost zralé. A to jak po stránce fyzické, tak i psychické. Rovněž je nutná zralost sociálně emoční. To znamená, zda se budoucí prvňáček dokáže představit, navázat kontakt s cizí osobou,“ vysvětlila zástupkyně ředitele ZŠ Přibyslav.

Budoucí prvňáček by měl mít také schopnost soustředit se na práci aspoň dvacet minut, mít přiměřenou slovní zásobu, samostatně si nachystat svačinu a učební pomůcky na lavici, bez pomoci maminky. Ovšem ne každé dítě takovou malou zkoušku dospělosti zvládne.
Jak doplnila zástupkyně Smejkalová, mohou k zápisu přijít nejen děti šestileté, ale dokonce i děti ve věku pěti let. Tedy děti, kterým bude šest let teprve až do první třídy skutečně nastoupí. „Školský zákon to povoluje, ovšem nutný je souhlas pedagogicko-psychologické poradny a dětského lékaře,“ upozornila Smejkalová.

Ale takových dětí bývá u zápisu málo, většinou jde o jednotlivce, a co je zajímavé, jak zdůraznila zástupkyně ředitele, ve většině případů jsou to dívky.

Rodiče a prarodiče, pozor!
Rodiče, kteří se chtějí pochlubit fotografiemi svého dítěte u zápisu do první třídy, mohou posílat fotografie svých ratolestí s případným krátkým komentářem na adresu havlíčkobrodské redakce Deníku. Fotografie mohou posílat nejen rodiče, ale i dědečkové a babičky. Fotografie budou zveřejněny na stránce "U nás doma".

Autor: Štěpánka Saadouni

23.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení