VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboř zvolila hospodaření se schodkovým rozpočtem

Chotěboř – Se schodkovým rozpočtem vstupuje do letošního roku město Chotěboř.

29.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Schodek ale vykryjí finance z výsledku hospodaření uplynulých let a úvěrové peníze. „Schválený rozpočet města pro rok 2011 je schodkový. Plánované příjmy rozpočtového hospodaření činí více než 156 milionů korun a plánované výdaje více než 169 milionů korun,“ informoval tajemník Městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera.

Úvěr dosáhne výše 23 milionů korun. Na posledním jednání zastupitelé rozhodli, že osloví asi pět peněžních ústavů. Úvěr chce město Chotěboř splácet po dobu pěti let.

V letošním roce totiž čekají město Chotěboř významné investice. Jde například o stavbu autobusového terminálu za 30 milionů korun. Terminál by měl být uveden do provozu v červnu, a to u příležitosti oslav 680. výročí vzniku města.

V plánuje je rovněž zahájení první etapy výstavby silničního průtahu Chotěboří, která si vyžádá náklady ve výši 10 milionů korun, nebo stavba komunitní kompostárny na Lapíkově. Ta pro změnu přijde na více než osm milionů korun. „V neposlední řadě nás čeká i půdní vestavba městské knihovny za více než dva miliony korun,“ připomněl Fišera a vrátil se ke stavbě autobusového terminálu: „V současné době probíhají stavební úpravy v budově Českých drah, kde vzniká moderní čekárna a informační centrum pro cestující,“ upřesnil Fišera. Dodal, že už byly v západní části ulice 5. května položeny podkladní vrstvy vozovky, parkovišť a chodníků. Byly dobudovány dešťová i splašková kanalizace a přeložky sítí. Následovat budou práce na vozovkách, vybudování parkovacích stání a osazení sloupů veřejného osvětlení, včetně chodníků.
I letos se bude samospráva zabývat přípravou stavby problematického bytového domu v Houbově ulici, kde bylo dříve plicní středisko.

Demolice

„Bude zpracovaná dokumentace k odstranění původní stavby, a dojde k vypsání veřejné zakázky na dodavatele demoličních prací,“ doplnil Fišera. Stavba nového bytového domu je trnem v oku obyvatelům okolních domů, kteří se obávají, že město chce do bytového domu nastěhovat problematické nájemníky.

Za tímto účelem vzniklo v Chotěboři i občanské sdružení nazvané Blaho občanů Chotěboř, které na posledním zasedání zastupitelstva předalo zastupitelům dopis, ve kterém vyjádřilo svoje připomínky ke stavbě bytového domu v Houbově ulici a investičním akcím města pro letošní rok. Zastupitelé vzali podle vedení radnice dopis na vědomí.

Jesle mají podporu

Město Chotěboř bude připravovat a uskutečňovat nejen důležité investiční akce, ale podpoří i neziskové organizace.„Pro podporu sportovních organizací vyčlenilo město 1,5 milionu korun, pro neziskovky zhruba 900 tisíc korun,“ upřesnil tajemník a zdůraznil, že město Chotěboř chce i nadále podporovat provoz městských jeslí, které jsou v současné době jediné na Havlíčkobrodsku.

Na provozní náklady vyčlenili ardní z rozpočtu 2,6 milionu korun. Podpory se i letos dočká organizace Fokus pečující i duševně nemocné klienty, která od radnice získá 850 tisíc korun.

Chotěbořská radnice není s deficitním rozpočtem zdaleka osamocena. Se schodkovým rozpočtem bude v letošním roce hospodařit celá řada městských i obecních samospráv v celé republice. Potvrdil to Miroslav Jemelka ze Svazu měst a obcí ČR.
„Ekonomická recese se odrazila v hospodaření obcí, a zejména v jejich daňových příjmech. Ty se meziročně snížily o dramatických jedenáct procent, tedy o téměř dvanáct miliard korun,“ konstatoval Jemelka a dodal, že mnohé z obcí při návrhu rozpočtů na léta 2009 a 2010 vycházeli z údajů uvedených ve státním rozpočtu o očekávaných daňových výnosech. „Ty však už byly v reálných ekonomických podmínkách absolutně nedosažitelné. A to se pak odrazilo v rozpočtových výsledcích obcí a v podobě jejich současných deficitních rozpočtů,“ vysvětlil Jemelka.
Náhradou za celkovou ztrátu daňových příjmů obcí se podle jeho slov staly dotace. Ty z více než poloviny kompenzovaly pokles daňových příjmů. „Přes výše uvedené zůstává pozitivním jevem, že se obce, jako celek, nesnažily v uplynulém roce doplnit chybějící příjmy výprodejem majetku,“ uzavřel Jemelka.

Autor: Štěpánka Saadouni

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení