Až do konce března trvá období vegetačního klidu, kdy je vhodné prořezávat a kácet dřeviny. Příležitost zkrášlit i zabezpečit zeleň na svých pozemcích využívají i četné obce na Havlíčkobrodsku.

„Děláme prořezávky stromů, odstraňujeme suché a polámané větve. Kácíme jen málo, jen stromy v havarijním stavu. Teď budeme například na žádost osadního výboru kácet ve Svatém Kříži. Budou tam revitalizovat parčík, který doplní o pomník. Upravujeme také keře, vždy po třech až pěti letech je zmlazujeme,“ vypočítávala vedoucí Střediska veřejné zeleně a pohřebnictví Technických služeb Havlíčkův Brod Marie Krovová.
Město Havlíčkův Brod průběžně přijímá podněty občanů, které se týkají stromů na jeho pozemcích.

„Stačí podat žádost na hospodářský odbor města. Ten ji předá odboru životního prostředí, který ji posoudí. Pokud je schválena, zajistíme potřebné práce,“ uvedla Krovová.

V Golčově Jeníkově si požádali o dotaci, péči o veřejnou zeleň přizpůsobí rozhodnutí ministerstva. „Lidé se teď starají o dřeviny, které mají na svých pozemcích. Pokud nám ohlásí, že chtějí kácet, vystavuji jim rozhodnutí. Co se týče města Golčův Jeníkov, to si letos podalo žádost na ministerstvo životního prostředí o dotaci na revitalizaci parku, zeleně a stromořadí. Jedná se o koncepci pro všechny zelené plochy, které město vlastní. Kácelo by se tam, kde by to bylo možné. Kde by to nebylo povoleno, přistoupilo by se k revitalizaci. Případné kácení se bude odvíjet podle toho, zda se podaří uspět s touto žádostí,“ řekla Dana Koudelová z agendy životního prostředí městského úřadu v Golčově Jeníkově.

Napilno mají pracovníci technických služeb v Ledči nad Sázavou, kteří provádějí každoroční údržbu porostů na pozemcích města.
„Káceli jsme podle požadavků města, dále udržujeme živé ploty. Lidé jsou tu už zvyklí si říci, pokud jim nějaký strom vadí. Posíláme je s žádostmi na městský úřad. Pokud je to možné, snažíme se jim vyhovět. Problém je, když někteří chtějí daný strom skácet, protože jim třeba stíní, zatímco lidé, kteří bydlí o kousek dál, chtějí ten samý strom zachovat,“ komentoval současnou aktivitu Technických služeb Ledeč nad Sázavou jednatel této společnosti Jaroslav Nekola.

V Chotěboři zatím mají motorové pily pohov. „Město nám zatím žádné kácení nezadalo. Je ale možné, že nám ještě něco takového zadá, pokud to schválí rada města na základě doporučení odboru životního prostředí,“ informoval jednatel Technické a lesní správy Chotěboř Miroslav Uchytil.

Autor: Zuzana Klementová