VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ušetřit na výdajích se dá i vypínáním počítačů

Havlíčkobrodsko - Soukromé firmy na Havlíčkobrodsku si dávají pozor na zbytečné výdaje.

1.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archvi Deníku

Jak ještě ušetřit? Tato otázka se v posledních měsících stala mantrou skoro ve všech sférách společnosti.
Podle průzkumu společnosti SODATSW tuzemské firmy kvůli zaměstnancům, kteří nechávají počítače zapnuté i přes noc, přicházejí i o desetitisíce korun ročně.

Oslovené firmy a další instituce na Havlíčkobrodsku si s tímto problémem dokázaly poradit.


„S tímto problémy nemáme. Jsme firma o pěti zaměstnancích, není potřeba nikoho hlídat. Máme jednu velkou kancelář, kdo jde poslední, vidí, že něco není vypnuté. Řekl bych, že toto je problém spíše ve firmách se složitější strukturou, nebo na úřadech, kde mohou být lidé nemotivovaní. Jiná věc je, že tu máme zařízení, která musíme nechat puštěná pořád. Ta jsou potom na spotřebu energie náročná,“ řekl ředitel přibyslavské firmy Fenomen multimedia Tomáš Miškovský.

Kolem padesáti počítačů mají na havlíčkobrodském okresním soudu. „S tím, že by zaměstnanci nechávali přes noc zapnuté počítače, jsme myslím žádné potíže neměli. Pokud někdo nevypne počítač, většinou se to zjistí hned druhý den, protože správce sítě pošle všem upozornění,“ popisoval místopředseda brodského okresního soudu Jan Doležal.

K velkým firmám o stovkách zaměstnanců, které vlastní desítky počítačů, patří na Havlíčkobrodsku společnost Ross Holding. Zde počítají s odpovědností svých zaměstnanců.

„Pokud vím, tak s vypínáním počítačů problémy nemáme. Spoléháme se na inteligenci našich zaměstnanců. Nekontrolujeme je, zda vypínají počítače,“ informovala manažerka komunikace společnosti ROSS Holding Zdena Stryková.

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Havlíčkově Brodě provozuje pro své studenty i učitele kolem sto čtyřiceti počítačů.

„Máme dvě počítačové učebny, za které zodpovídají správcové. Vstup do nich je volný, poslední student ale ručí za to, že všechny počítače budou vypnuté. Studenti mají povinnost přihlásit se pod heslem a zapsat se do sešitu. Pokud se zjistí, že nechali něco zapnutého, budou sankciováni. Dále máme počítače v pracovnách. Občas kontrolujeme, zda jsou po odchodu vyučujících vypnuté. Je to také otázka bezpečnosti, hrozí například riziko vzniku požáru,“ uvedla ředitelka této školy Naděžda Vrbatová.

Podle průzkumu firmy SODATSW může firma se sto počítači, která zamezí jejich zbytečnému nočnímu provozu, ročně ušetřit až sedmdesát tisíc korun.

„Firmy by se měly systémově věnovat otázkám spotřeby energie a realizovat konkrétní úsporná opatření. Konkrétním řešením je například využití rychlého přechodu do úsporného režimu, odpojování počítačů ze sítě nebo nákup IT vybavení s ohledem na spotřebu energie,“ radí Petr Kučera z Ministerstva životního prostředí.

Autor: Zuzana Klementová

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení