Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitel vede spor s radními

Havlíčkův Brod - Odlišný výklad pojmů odstartoval neshody v havlíčkobrodském zastupitelstvu.

3.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Opoziční zastupitel Zdeněk Dobrý se domnívá, že radní v Havlíčkově Brodě porušili zákon o obcích. Rada města podle něho překročila své pravomoci a změnila dřívější rozhodnutí zastupitelstva. To vše v souvislosti s pronájmem objektu města, který dříve využívala obchodní akademie.

„Rada šla přes usnesení zastupitelstva a bez jeho vědomí posunula termín složení smluvně dohodnuté kauce ve prospěch města ve výši jednoho a půl milionu korun. Kauci měl nájemce složit do konce loňského roku. Radní ale tento termín o čtvrt roku posunuli,“ uvedl Dobrý.
Současně prohlásil, že pochybení rady už nebude tolerovat a v případě potřeby se obrátí na orgány činné v trestním řízení. „Nebudu ale podávat trestní oznámení na neznámého pachatele, tak jak jsem to již v minulosti udělal a policie ho po čase odložila, ale na konkrétní osoby,“ prohlásil Dobrý. Na přímou otázku, jestli tak už učinil a trestní oznámení na někoho konkrétního podal, odpověděl, že ne. „Kauza se znovu vrátí na pořad jednání zastupitelstva. Rozhodnu se až pak,“ řekl Dobrý.

Místostarosta města Čeněk Jůzl mínění zastupitele Dobrého nesdílí. „Město Havlíčkův Brod uzavřelo šestiletou nájemní smlouvu se společností Futurum, která hodlá v budově někdejší obchodní akademie vybudovat, a to nákladem až osmdesáti milionů korun, vzdělávací a školicí středisko. Tuto sumu chce společnost Futurum pokrýt čerpáním státní dotace. Aby tuto dotaci získala, musela se prokázat platným dokumentem, tedy nájemní smlouvou s klauzulí o předkupním právu, které už dříve zastupitelstvo odsouhlasilo,“ řekl Jůzl. „Nájemní smlouva obsahuje také bod o složení kauce nájemcem ve výši jednoho a půl milionu korun. Tato kauce, a to je jádro celého sporu, se vztahuje ke smlouvě nájemní, a tu má zcela ve své kompetenci rada, nikoliv ke smlouvě kupní, o které samozřejmě rozhoduje zastupitelstvo města,“ vysvětlil Jůzl. Poznamenal, že nájemce o posunutí termínu radu města včas požádal. „A ta, znova zdůrazňuji, v souladu se svými kompetencemi, mu vyšla vstříc,“ dodal Jůzl s tím, že radní v žádném případě zákon o obcích tímto krokem neporušili.

Také starosta města Jan Tecl je přesvědčen, že rada postupovala zcela v souladu se zákonem. „Připouštím, že koncipování nájemní smlouvy s bodem o předkupním právu není zcela obvyklé, ale rozhodně není protizákonné,“ prohlásil Tecl. „Zdeněk Dobrý, ale i některá média, která o této problematice psala, nerozlišují mezi zálohou na kupní cenu a kaucí. Oba pojmy vyjadřují poněkud odlišný finanční institut. Kauce obvykle slouží k zajištění majetku města po dobu nájmu a nemá žádnou souvislost s budoucím prodejem. Vztahuje se výhradně k nájemní smlouvě a rozhodování o ní je jednoznačně v kompetenci rady města,“ zopakoval Tecl. Na otázku, jestli rada porušila zákon odpověděl, že ne. „Případného trestního oznámení se nebojím. Alespoň ozřejmí, že rada postupovala v souladu se zákonem,“ řekl Tecl.

Ten se také vyjádřil k prohlášení právníka města, který v rozpravě v průběhu mimořádného zastupitelstva odpovídal zastupiteli Dobrému na obecný dotaz související s prodejem majetku. „Odpověděl mu, že prodej městského majetku i podmínky, za jakých se má uskutečnit, jsou samozřejmě zcela v kompetenci zastupitelstva města. Ovšem výše uvedené skutečnosti související s kaucí složenou společností Futurum se týkají nájemního vztahu,“ uzavřel Tecl. Současně vyzval všechny zastupitele města, aby zanechali vzájemného osočování a začali pracovat ve prospěch města.


Autor: Jaromír Kulhánek

3.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení