VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak dlouho teče Sázava do Davle? To se změřit nedá

Pohled - Pokud tři autoři vodáckého průvodce, který v roce 1978 vydalo nakladatelství Olympia pod názvem Československé řeky - kilometráž, měřili Sázavu správně (postupovali od pramene z Velkého Dářka ve Škrdlovicích, šli od jezu k jezu a od mostu k mostu), má tato řeka od lávky pod zámkem v Pohledu ke svému soutoku s Vltavou u Davle ještě dlouhých 171,4 km.

9.2.2011
SDÍLEJ:

V Pohledu se nad korytem Sázavy klene lávka pro pěší. Jak dlouho odsud vlna z předjarního tání, které je tento týden velmi silné, dorazí do Vltavy, to je tajemství vody.Foto: Ivo Havlík

Z dosud nepřekonaného bedekru všech vodáků můžeme také vyčíst, že například z Pohledu řeka ještě má do Havlíčkova Brodu 8,6 km, do Světlé 26,2 km, na Stvořidla 35,9 km a do Ledče rovné 42 kilometry. Jak dlouho však trvá, než voda od pohledské lávky, odkud je fotografie, dopluje k ústí Sázavy do Vltavy?

Není vlna jako vlna

„Neznám žádnou informaci, která by nějakým způsobem hodnotila průměrnou rychlost této řeky. Vše totiž závisí na množství vody v korytě a na dešťových srážkách, zejména na horním toku. Tam, v CHKO Žďárské vrchy, na pomezí Čech a Moravy, mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, jsou rozmary počasí a srážkové úhrny nevyzpytatelné. Takže voda teče jednou líně, podruhé spěchá, jednou se převalí přes jez velkou vlnou, jindy se pod splavem ve vírech dlouho točí - řeka nikdy nemá stejnou rychlost. I pokud jde o hydromechaniku, platí ono filozofické, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Změřit se dá jen množství vody, které Sázava v Davli předává Vltavě, v průměru to je 25,2 metrů krychlových za vteřinu,” odpověděl redakci Havlíčko?brodského deníku přibyslavský rodák Stanislav Štefáček.

Tento autor Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, stejně tak vloni vydané Encyklopedie vodních ploch, vysvětluje pojem horní tok Sázavy: „Zpravidla je charakterizován jako voda pstruhová. Na Sázavě má dva úseky. Od pramenů do Žďáru nad Sázavou (rybářský) a od Žďáru do Havlíčkova Brodu (rybářský i vodácký). Prvním mimopstruhovým rybářským revírem je úsek od hráze Pilské nádrže až k hrázi Hamerského rybníka v obci Polnička.”

Tok řeky Sázavy se všemi jejími rybářsky i jinak zajímavými úseky Stanislav Štefáček, Sázavou jak se patří pokřtěný, podrobně popsal v Rybářském průvodci, který v roce 2002 vydalo nakladatelství Baset.

#nahled|https://g.denik.cz/33/35/090211_hb_sazava_cmyk_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/33/35/090211_hb_sazava_cmyk.jpg|V Pohledu se nad korytem Sázavy klene lávka pro pěší. Jak dlouho odsud vlna z předjarního tání, které je tento týden velmi silné, dorazí do Vltavy, to je tajemství vody.#
Ivo Havlík
9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení