Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce ve Světlé jenom jednu střední školu

Světlá nad Sázavou - Kraj Vysočina nedávno představil novou koncepci středních škol.

11.2.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných Krajem Vysočina přijeli do Světlé představit radní pro oblast školství Marie Kružíková a vedoucí oddělení rozvoje vzdělávání Kamil Ubr. V menších městech by se měly školy organizačně seskupit pod jednu zastřešující organizaci.

Kraj také navrhuje dvě plošná oborová opatření: snížení kapacity osmiletých gymnázií, která by měla zůstat jen v okresních městech, a změnu územního rozložení autoopravárenských oborů. Obor automechanik se bude vyučovat jen ve třech městech, obor opravář zemědělských strojů se ponechá, ale ve městě, kde se vyučují oba obory, zůstane jenom jeden.

A to je právě případ Světlé nad Sázavou, kde má své detašované pracoviště Česká zemědělská akademie se sídlem v Humpolci. V tomto odloučeném pracovišti letos studuje okolo tří set studentů, a mimo jiných oborů se tam vyučují obory automechanik i opravář zemědělských strojů, které letos navštěvuje zhruba 120 žáků.

„Rada města i zastupitelstvo souhlasilo s návrhem kraje mít ve městě velikosti Světlé jen jedno ředitelství a navrhlo proto přiřazení detašovaného pracoviště humpolecké České zemědělské akademie pod světelskou Akademii – Vyšší odbornou školu, Gymnázium a Střední odbornou školu uměleckoprůmyslovou,“ informoval starosta města Jan Tourek. Vedení Světlé navrhuje také zachování oboru sociální péče a zachování alespoň jednoho z oborů opravář zemědělských strojů nebo automechanik.

Návrh sloučit detašované pracoviště humpolecké zemědělské akademie se světelskou Akademií se však příliš nezamlouvá řediteli České zemědělské akademie, Otakaru Březinovi.

Ke slučování škol není důvod

„Z mého pohledu je nesmysl odtrhávat učební obory od sebe. Snažíme se šest a půl roku řídit školu jednotně, ve Světlé máme svařovnu, kam se z Humpolce jezdí učit svářet automechanici, karosáři a další obory. Pro nás by to znamenalo zřídit další svářečskou školu i další autoškolu, která nyní ve Světlé funguje. To považuji za neefektivní krok, který přinese jen další náklady,“ míní Březina. „Nevidím v tuto chvíli žádný důvod ke slučování detašovaného pracoviště se světelskou Akademií,“ dodal Březina.

„Podle mého názoru není detašované pracoviště naší školy v rozporu s koncepcí kraje. Chápu návrh redukovat počet autooborů. Trend posledních let směřuje k tomu, že zemědělská akademie v Humpolci bude zajišťovat autoobory a Světlá opraváře zemědělských strojů. K tomuto rozdělení by v horizontu jednoho až dvou let došlo i bez administrativního zásahu kraje,“ tvrdí ředitel Březina.

„Nám je to jedno, ať už kraj rozhodne jakkoliv, my se situaci přizpůsobíme,“ vyjádřil se stručně ředitel světelské Akademie Jindřich Vodička.
Postoj ze strany města Otakar Březina chápe. „Ale na druhé straně mě mrzí, že se mnou zastupitelstvo Světlé o tomto návrhu nejednalo,“ posteskl si Březina.

„S řediteli škol jsme nejednali,“ připustil starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. „Jednali jsme s Krajem Vysočina, protože kraj přijel představit určitou koncepci školství a my jsme se k tomu vyjádřili. Není v naší kompetenci rozhodovat o středních školách ve Světlé,“ uzavřel Jan Tourek.

Konečný verdikt tak bude mít v rukou zastupitelstvo Kraje Vysočina.

Autor: Petr Stránský

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení