Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Havlíčkobrodsku budou zrušeny dvě pošty

Havlíčkobrodsko – O pobočky České pošty ve svých obcích se bojí starostové na Havlíčkobrodsku.

14.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Daniel Vacek

V první vlně optimalizace poštovní sítě by totiž měly být zavřené dvě, v Horním Studenci u Ždírce nad Doubravou a v Jeřišně. „Na začátku ledna jsme jednali s obchodním manažerem České pošty, který nám oznámil, že pošta chce zavřít svou pobočku v Jeřišně. Seznámil nás s možnými způsoby zajištění služeb, jako jsou výdejní místo nebo motorizovaná pošta. Informovala jsem o tom zastupitelstvo, které zásadně nesouhlasilo. Poslali jsme proto dopis generální ředitelce pošty, občané sepsali petici adresovanou ministru vnitra Johnovi. Myslíme si, že toto opatření je nekoncepční a že přinese více problémů než užitku,“ neskrývala své obavy starostka Jeřišna Dagmar Vaňková, v jejíž obci má být pošta uzavřena na konci května.

Rušení poboček pošt kritizují i další starostové, kteří se obávají, že pošty v jejich obcích budou zrušeny v dalších plánovaných fázích optimalizace poštovní sítě.

Pošta jenom někde

„Týká se to všech menších obcí. Toto je jen první vlna, má jich být ještě několik. Pobočky pošt by měly zůstat jen ve větších obcích a městech, jinde by je nahradily například obecní úřady nebo prodejci. Pošta potřebuje ušetřit, chce přehrát odpovědnost na obce. Výsledkem by pak byla výkonná společnost připravená k privatizaci,“ shrnul protesty starostů předseda Svazku obcí Podoubraví Jiří Havlíček. Členové tohoto svazku se na valné hromadě usnesli, že se budou bránit proti rušení poštovních poboček.

Havlíček poukazuje, že Česká pošta má zákonnou povinnost zajišťovat poštovní služby. Vedení obcí se obává, že výsledek optimalizace poštovní sítě by mohl být podobný zavedení sítě Czech Point, kterou starostové dnes považují spíše za přítěž, než za přínos.
V některých obcích vychází jejich obyvatelům vstříc i soukromé subjekty. Například v Uhelné Příbrami Jednota vedení obce nabídla, že by mohla část služeb převzít. „Samozřejmě by se nám nelíbilo, pokud by nám zrušili poštu. Zatím se snažíme sehnat více informací,“ komentovala situaci starostka Uhelné Příbrami Marie Ostatnická.

Dopisy v obchodě

V Horním Studenci u Ždírce nad Doubravou paradoxně uzavření pobočky možná povede ke zlepšení poštovních služeb. „Pošta tam byla často zavřená, navíc fungovala jen dopoledne. Pokud bude výdejní místo v prodejně Jednoty, mohla by se situace zlepšit,“ míní starosta Jan Martinec.

„Nyní je pobočka zavřená, výdejní místo v prodejně by mělo začít fungovat od prvního března,“ komentoval plánovanou změnu starosta Ždírce nad Sázavou Jan Martinec.

Česká pošta se snaží veřejnost uklidnit. „Stávající počet míst s poštovní obsluhou se v cílovém stavu nezmenší, naopak jich bude po dokončení projektu více - dojde tedy k rozšíření poštovní sítě. V některých případech pouze měníme formu poskytování poštovních služeb. Všechny poštovní služby zůstanou pro občany zachovány. V každé obci, které se projekt optimalizace týká, vždy jednáme se zástupci obcí,“ uvedla tisková mluvčí České pošty Marta Melicharová.

Zastaralá síť

Současná poštovní síť je podle vedení České pošty zastaralá a je ji potřeba přizpůsobit potřebám zákazníků.

Zrušené pobočky by měla nahradit takzvaná výdejní místa, kde bude možné zásilky nejen vyzvednout, ale také je podat.

Další možností je zavedení motorizované pošty, která by dle potřeby mohla i zajíždět například ke starším občanům.

V obci může být také zřízena pobočka typu Pošta Partner. „Pošta Partner je obdobou franšízy, kdy poštovní služby provozuje na základě smlouvy za úplatu jiný subjekt. Odměna má dvě složky - paušální, která vychází z rozsahu hodin poskytovaných jako služba veřejnosti, a variabilní, která se odvíjí od počtu transakcí.

Hlavním kritériem pro výběr pošt, které nahradí Pošty Partner či výdejní místa jsou tři, a to dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality, kterou pobočka obsluhuje,“ informovala tisková mluvčí České pošty Marta Melicharová.

Zuzana Klementová

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení