Experti z kriminalistického ústavu už měsíc zkoumají kosti nalezené na louce u Dobronína na Jihlavsku. Pozůstatky mají patřit třinácti Němcům, kteří měli být zmasakrováni Čechy po konci druhé světové války.

„Předpokládáme, že vyhodnocení všech výsledků analýz potrvá do konce března 2011. V současné době čekáme na doručení srovnávacího materiálu od potenciálních potomků z Německa, neboť až poté budeme moci porovnat profily DNA a provést vlastní identifikaci obětí,“ informovala o aktuálním vývoji Petra Srnková z Kriminalistického ústavu v Praze.

Znalci také museli nějakou dobu čekat na to, až jim antropologové pošlou nalezené zuby, aby měli kosterní nález kompletní. Příčina smrti je zatím nejasná. Podle dávných svědectví měli být Němci pomláceni lopatami a rýči, někdo měl být i zastřelen.

Výsledky zkoumání kriminalistického ústavu dostane jihlavský vyšetřovatel Michal Laška, který se případem zabývá. Podle Petry Srnkové je analýza DNA z kostí poměrně složitý proces, kterému předchází pečlivá příprava zkoumaného vzorku. „Genetik musí nejprve kost důkladně očistit od veškerých nečistot, případné kontaminace, poté ji na očištěném místě nařízne a odebere několik vzorků zhruba velikosti centimetrových kvádrů,“ popisuje práci znalců Srnková.

Části vzorků pak laboranti mechanicky rozdrtí na prášek, který musí zbavit vápníku, čímž se získají pouze buňky obsahující DNA. Z těchto buněk se následnou izolací získává čistá DNA. „Množství DNA se zjistí pomocí kvantifikace a v případě, že máme dostatek kvalitního materiálu pro analýzu DNA, se poté stanovuje profil DNA,“ upozorňuje Petra Srnková.

Další hrob?
Kriminalista Michal Laška ještě nemá kompletní výsledky znaleckého zkoumání, a už se musí zabývat dalším místem, kde by mohly být zakopány pozůstatky dalších obětí z Dobronína a okolí. Kromě hrobu na louce Budínka mohou být pozůstatky asi tří lidí u železničního viaduktu přes Zlatý potok. Místo do mapy zakreslil odsunutý dobronínský rodák Johann Niebler.

„Nyní ověřujeme věrohodnost těchto informací. O nějakém kopání zatím nemůže být řeč,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
Do redakce Deníku nedávno dorazil dopis s mapkou od neznámého pisatele, který asi před pětatřiceti lety našel kosti a lebky v Mostecké ulici v Jihlavě.

„Nahlásili jsme to na patřičná místa. Řekli nám, že to jsou pozůstatky z druhé světové války, a asi za hodinu to začali uklízet,“ vzpomíná pisatel, který se pod mapku nepodepsal. Podle něj tehdy bylo mokro a na místě byly vidět lebky a kosti. Pak přijelo asi pět mužů a začali místo zasypávat.

V Dobroníně zastupitelé rozhodovali o tom, zda na tamním hřbitově povolí postavit žulový pomník německým obětem, nebo o tom rozhodnou v referendu obyvatelé.