Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová vodní díla na Žďársku a Brodsku

Vysočina - Problémy s pozemky jsou ve Štěpánově, který je místní částí Leštiny u Světlé.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Přehrada Borovnice by mohla být jednou z osmi nových vodních nádrží na Vysočině. Místo na řece Svratce u obce Borovnice vytipovalo Ministerstvo zemědělství. Je vhodné pro vybudování přehrady.

Přehrady by měly v budoucnu sloužit jako ochrana proti povodním a jako další zásobárny vody pro období sucha. V celé republice je takových lokalit vybráno celkem šestašedesát.

Obce uvedené v seznamu nemohou libovolně nakládat s pozemky, které jsou součástí územní rezervy. Například na nich nemohou vytvořit nové stavební parcely anebo třeba postavit nějaký podnik.

„Kdyby ke stavbě přehrady došlo, u nás by se to dotklo domů kolem Svratky. Ale doufáme, že se to nestane,“ vyjádřil se starosta Krásného na Novoměstsku Aleš Suchý. Právě u jeho obce by mohla jednou stát přehrada „Borovnice“.

„Co si vzpomínám, tak naposledy se to řešilo tak asi před šesti lety. Lidé podepisovali petice proti stavbě, ale pak to utichlo. Že by mělo být další jednání, o tom nic nevíme,“ dodal starosta Suchý.

S vlastníky se nejednalo
Pozemků v lese by se výhledová stavba vodního díla na řece Svratce dotkla v sousední obci Borovnici. „Je tam chráněná krajinná oblast. Tahle záležitost se táhne už dlouho a je pravda, že s vlastníky pozemků v minulých letech nikdo nejednal,“ připomněl starosta Borovnice Edvard Holeš. Také on vzpomenul na petice, kterými se před lety tamní obyvatelé proti záměru stavby záložních přehrad bránili.

„Zatím nejde o záměr výstavby nových vodních nádrží, ale o vytipování lokalit, které jsou hydrologicky a geologicky vhodné,“ uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Při dalších jednáních by měly konečně přijít ke slovu obce s tím, že počet lokalit pro stavbu vodních děl v Česku může být snížen.
Do krajského územního plánu mohou krajští úředníci v této fázi záměru navržené lokality pouze zanášet. Jejich seznam jim totiž přijde „shora“. A poté o situaci dotčené obce kraj informuje, aby pozemková rezerva nekolidovala s územním plánem vesnice.

„Kraj v tomto ohledu nemá žádné rozhodovací právo, řídí se výhradně podle ministerských pokynů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nemohou připravit stavební parcely
Problém mají třeba ve Štěpánově – místní části obce Leština u Světlé na Havlíčkobrodsku, kde chtěli připravit stavební parcely. Nepřipraví, protože tamní pozemky jsou rovněž vytipovanou rezervou pro vodní nádrž.

„Dozvěděli jsme se to až z krajského úřadu, když jsme sestavovali územní plán,“ podotkl starosta Leštiny u Světlé Jaromír Vadinský.
Další rozvoj leštinské místní části Štěpánov, jehož okrajem protéká řeka Sázavka, se tak bude odvíjet až od toho, jak to nakonec s výhledovou vodní nádrží na Havlíčkobrodsku dopadne.

Tipy na nádrže

Borovnice
Čučice
Horní Kounice
Klanečná
Spačice
Stříbrné Hory
Štěpánov
Vysočany
( některá vybraná území přesahují z kraje Vysočina i do okolních krajů)
⋌zdroj: MZČR

Autor: Lenka Mašová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení