Jarní prázdniny již neúprosně klepou na dveře a před dětmi ze škol na Havlíčkobrodsku i jejich rodiči nyní vyvstává otázka, jak týdenní volno co nejlépe strávit.

Mnoho dospělých vyrazí se svými ratolestmi do domácích nebo zahraničních horských středisek a některé děti zakotví třeba u prarodičů. I provozovatelé různých kulturních středisek na Havlíčkobrodsku si však připravili spoustu zajímavých akcí, kde mohou školáci, kterým letošní počasí příliš nenahrává k zimnímu dovádění na Vysočině, strávit volný čas.

Bohatý program vypracovali třeba pracovníci AZ Centra v Havlíčkově Brodě. Od pondělí až do středy je pro děti nachystána zábava prakticky na celý den. Bazén, stopařské hry, nové výtvarné techniky, střelnice. To je jen výběr z některých aktivit, které jsou pro školáky přichystány. „Mimo to bude ve Zdobnici v Orlických horách probíhat týdenní rekreace rodin s dětmi,“ doplnil Miloš Kejklíček z AZ Centra.
„Je pravda, že léto je vždy daleko aktivnější. O jarních prázdninách hodně záleží na tom, jak si rodiče mohou dovolit vycestovat s dětmi na hory a kolik na ně našetřili peněz. V některých létech se totiž Brod takzvaně vylidní,“ doplnil Kejklíček.

Levná zábava

A pro dobrou zábavu zde není nutno sahat příliš hluboko do peněženky. Program na jedno〜tlivý den zde zpravidla bez jídla vyjde do sta korun. Pozadu nezůstávají ani v chotěbořském domě dětí a mládeže. I zde si na první tři dny prázdninového týdne připravili hned několik zajímavých akcí. Mezi ně patří třeba výlet do hvězdárny a multikina v Pardubicích nebo večerní akce s názvem Monsterpříšermánie, spojená s přespáním v kulturním domě. Mimo to je v příštím týdnu v hokejové hale na každý den připraveno veřejné bruslení.

Nudit by se děti nemusely ani v některých dalších sídlech na Havlíčkobrodsku. Bohatý program nabízí i ledečské středisko volného času. Již od dnešního dne až do neděle stráví malí i velcí tradiční víkend na horách, a to v podkrkonošské Jilemnici. Na pondělí a úterý nabízelo středisko dětem možnost od osmi do 16 hodin trávit čas v příměstském táboře. „Bohužel, kvůli malému zájmu jsme příměstský tábor museli zrušit,“ konstatoval ředitel střediska Miroslav Hánečka.

Místo toho však bude v pondělí a v úterý otevřen klub Céčko, který dětem nabídne pestrou paletu aktivit pro volný čas. Děti tu mají k dispozici stolní fotbálek, šipky, deskové hry, ale i počítač a internet. „Novinkou je herní konzole Nintendo s LCD monitorem,“ zmínil Hánečka.Ve středu pořádá středisko pro děti i rodiče celodenní výlet do Jihlavy.

Děti i dospělí se mohou dvě hodiny vydovádět ve Vodním ráji a pak bude následovat návštěva multikina, ve kterém zhlédnou 3D animovaný muzikál Na vlásku.

Někde se však rodiče budou muset s prázdninami vyrovnat jinak a možnosti výběru mohou být dost omezené.
Například ve Světlé nad Sázavou se školní zařízení potýkají s vysokou nemocností, zájem o docházku dětí do družiny navíc neprojevují ani rodiče.

Družina a zřejmě i školní klub tak zůstanou podobně jako třeba v Přibyslavi po dobu jarních prázdnin zavřené.