Celkem 13 dobrovolníků z různých neziskových organizací celého Kraje Vysočina bylo nominováno na cenu, kterou uděluje každý rok Dobrovolnické centrum Fokus Vysočina ve spolupráci s Národním dobrovolnickým centrem Hestia.

Symbol dobrovolnické práce, je kované Křesadlo. Uchazeči si pro něj přišli v pátek v podvčer do chotěbořské staré radnice. „Já nebudu říkat nic, přes den se namluvím dost,“ konstatovala rázně jedna ze dvou vítězek Hana Najbrtová z diakonie v Myslibořicích. Přesto že je už v důchodu, navštěvuje seniory v domově v Myslibořicích. Má 15 klientů, kterým předčítá z knih a chodí s nimi cvičit. Dobrovolnické práci věnuje v průměru 50 dní v roce.


Kdo je Dobrouš roku

Druhá vítězka, Hana Kochtíková z Třebíče je o dobré dvě generace mladší.

„K dobrovolnické práci jsem se dostala prostřednictvím koordinátorky dobrovolnického centra sdružení Střed u nás v Třebíči. Být dobrovolníkem je pro mě radost a nevšední zážitek,“ prozradila studentka obchodní akademie.

Dvakrát týdně se věnuje v Klubu naděje dětem ze sociálně problémových rodin, za což si od tamního dobrovolnického sdružení Střed vysloužila dokonce i titul Dobrouš roku.

Pro organizátory bylo pozitivním zjištěním že letos je počet nominovaných zvlášť vysoký, ale i fakt, že v řadách dobrovolníků se stále častěji objevují muži a to nejen studenti, ale dokonce i takoví, co už mají sami vlastní rodiny.

Například Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu učí klienty Fokusu práci s počítačem. Aleš Bořil se zase věnuje některým vybraným klientům Fokusu individuálně. Klientům pomáhá řešit jejich problémy osobní i kontakt s úřady, navštěvuje je i v domácím prostředí. „Pro mě to jsou už moji kamarádi,“ konstatoval dobrovolník, který má sám doma vlastní rodinu, dítě a musí k tomu stihnout i docházku do zaměstnání.

Podle Jiřího Kafky vedoucího odboru sociálních věcí města Chotěboř neměla porota lehkou práci, když z tolika ochotných lidí s dobrým a otevřeným srdcem měla vybrat jen dva nejlepší.

„Cenu by zasloužili všichni, ale Křesadla jsou jen dvě. Museli jsme tedy stanovit nějaká kritéria. Proto jsme se rozhodli zhodnotit jak často dobrovolník s klienty pracuje, zda jde o systematické návštěvy, nebo jednorázovou záležitost,“ vysvětlil Jiří Kafka a zároveň připomněl, že letošní rok 2022 byl vyhlášen Evropským rokem dobrovolníků .