Zákeřný a zakázaný jed karbofuran (furadan), který se používal v zemědělství na hubení škůdců, zabil na Vysočině už druhého orla mořského. Majestátního a přísně chráněného dravce našel myslivec na začátku února na poli nedaleko Předína na Třebíčsku.
„Ze státního veterinárního ústavu, kde dravce pitvali, jsem se v pátek dozvěděl, že měl v těle pesticid karbofuran. Hned jak dostaneme písemné výsledky pitvy, podáme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl Deníku vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny z Pavlova na Havlíčkobrodsku Václav Hlaváč.
Podle něj je jisté, že jed do přírody musel zanést nezodpovědný člověk. „Musí to být nějaký psychopat,“ nebere si servítky, podotkl Václav Hlaváč.

Asi sto metrů od uhynulého orla mořského ležela mršina lišky. I ona měla v těle stopy jedu. Zatím není jasné, jestli se také otrávila, nebo jí někdo použil jako návnadu. Podle Hlaváče je velmi pravděpodobné, že se orel otrávil, když pozřel kus mršiny. Pro dravce je to v tomto období nejčastější způsob obživy.

„Mohu potvrdit, že orel byl otráven furadanem. Jak vysoké hodnoty v těle měl, zatím nevíme,“ řekl Karol Račka, patolog ze Státního veterinárního ústavu v Jihlavě.

Pachatele policisté nenašli

V poslední době se lidé na ústav obracejí stále častěji s tím, že chtějí zjistit, jestli bylo jejich zvíře otráveno. „Je to tak jednou za dva týdny. Týká se to skoro všech druhů zvířat, od domácích až po volně žijící,“ upozornil Račka.

Otráveného orla mořského našel myslivec také před třemi lety u Třeštice na Jihlavsku. Spolu se vzácným ptákem leželo na jednom místě i dalších šest zvířat. Káně rousná, kuna lesní a tři lišky. Testy potvrdily, že všechna zvířata byla otrávena furadanem. Pitva v jejich těle prokázala zbytky otráveného kapra, který zřejmě posloužil jako návnada.

„Trestní oznámení jsme dostali v květnu, ale policisté nakonec museli případ odložit jako nevyřešený,“ sdělil ke starému případu jihlavský mluvčí republikové policie Miroslav Pecka.

Další otrávená zvířata, hlavně psi, se vyskytla u Třebíče. Policie nikdy nedokázala najít konkrétního člověka, který otrávené návnady pokládá.
Problém chtěla řešit i Ornitologická společnost, která založila webové stránky www.karbofuran.cz. Na nich vypsala odměnu na dopadení travičů. Bohužel marně. Do loňského roku posílali dárci peníze. Celkem společnosti poslali necelých 79 tisíc korun.

„O vyplacení odměny se nikdo nepřihlásil. Protože ani vysoká odměna nevedla k dopadení a potrestání travičů, rozhodl výbor společnosti o ukončení sbírky a využití prostředků na budování Ornitologického parku Josefovské louky. Veškeré vybrané prostředky jsou tedy využity na přímou ochranu ptáků,“ stojí na stránkách společnosti.