O malé pacienty od batolecího věku do dovršení osmnácti let pečuje dětská diabetologická ambulance havlíčkobrodské nemocnice. Jedná se o pacienty s cukrovkou, kterých podle zdravotníků rok od roku přibývá.

Ve všech případech se podle zdravotníků jedná o cukrovku prvního typu, tedy v závislosti na nedostatku inzulínu. V několika případech potom o poruchy, kde lze předpokládat, že v budoucnu dojde k propuknutí diabetu.

“I v naší ordinaci pozorujeme nárůst i cukrovky prvního typu v naší populaci, zvláště v nejnižších věkových kategoriích. Naštěstí u nás ještě nebyl zachycen pacient v novorozeneckém, či v kojeneckém věku s diabetem,“ informovali zdravotníci z brodské diabetologické ordinace.
Na chodu diabetické ambulance se podílí lékař a vyškolená edukační sestra společně s dietní sestrou. Občas odborníci využívají i dobré spolupráce s dětským psychologem.

První výchova dítěte s diabetem a jeho rodičů začíná již během hospitalizace při zjištění nemoci. Ta probíhá i během každé následující ambulantní návštěvy.

Evidence pacientů v centrálnímregistru
Každý nový pacient je nahlášen do celonárodního českého registru dětského diabetu při Pediatrické klinice 2.LF UK a Fakultní nemocnice Motol Praha, se kterou také havlíčkobrodští lékaři spolupracují, pokud je třeba eventuálním převést malého pacienta na modernější metodu léčby.
Současně u každého nového pacienta odebírají zdravotníci krev na genetické vyšetření. Odběr krve na genetické vyšetření a na vyšetření osobních protilátek se provádí také u jeho sourozenců.

Na základě vyšetření autoprotilátek se určuje akutní riziko onemocnění sourozenců a na základě vyšetření genotypu celoživotní riziko onemocnění u sourozenců.

Při dovršení věku 18 let věku pacienty převeden do péče dospělého diabetologa.