Očkovat se, dokonce se slevou, mohou pacienti, kteří navštíví očkovací centrum Avenir v Havlíčkově Brodě nebo Jihlavě. Předjaří je doba pro preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě nejvhodnější.

Loni zaznamenali na Havlíčkobrodsku zdravotníci celkem 18 případů klíšťové encefalitidy. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím. Infikovaná klíšťata, která encefalitidu přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu a klíšťat i rizikových oblastí v České republice stále přibývá.

Jen pětina populace
Například Alena Švarcová, která coby podnikatelka pobývá střídavě na Vysočině i v Praze, se encefalitidou zřejmě nakazila v hlavním městě.
„Stalo se mi to asi někde v parku. Nějaké červené skvrny jsem si nevšimla, klíště jsem asi rozmáčkla. Pak jsem začala mít potíže, zjištění, že je to od klíštěte bylo pro mě překvapení. Bylo mi zle, léčila jsem se skoro rok,“ povzdechla si podnikatelka. „Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě představuje nejúčinnější ochranu, v České republice je stále očkována jen asi pětina populace,“ uvedla lékařka Dana Dvořáková z Očkovacího centra Avenier.
Proto Avenier připravil na jaro, kdy je pro očkování nejvhodnější doba, speciální akci, v rámci které každý klient dostane slevu 200 Kč na první dávku vakcíny.

V Havlíčkově Brodě najdou zájemci očkovací centrum v pavilonu číslo 10 v areálu psychiatrické léčebny, kde se mohou obrátit například na ordinujícího lékaře Ladislava Koblížka.
„Zájem o preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě v poslední době stoupá už proto, že očkovací centrum nabízí na vakcínu výraznou slevu,“ sdělil Ladislav Koblížek.

V průběhu jednoho týdne přijde do očkovacího centra v Havlíčkově Brodě v průměru 15 až 20 pacientů, kteří mají o vakcínu zájem. Podle Ladislava Koblížka jsou pro pacienty varující i statistiky mapující výskyt klíšťové encefalitidy na Havlíčkobrodsku.
„Zhruba tak před pěti až deseti lety jsme evidovali dva až tři případy za rok. V poslední době je to 12 případů ročně,“ konstatoval Koblížek s tím, že na aktivitě klíšťat se výrazně podepisuje například mírná zima, kdy se klíšťata objevují už velmi brzy, narozdíl od tuhé zimy jako je ta letošní. To by ale pacienti neměli podceňovat a měli by v období března až dubna preventivní očkování podstoupit.

S vakcinací by neměli podle hygieniků váhat lidé, kteří žijí v oblastech se zvýšeným výskytem viru klíšťové encefalitidy, případně pracující v zemědělství či hospodářství nebo cestující do oblastí s vyšším rizikem výskytu, například na dovolené, kdy nejčastěji dojde k nákaze na procházkách, při sportu v přírodě, či sbírání hub.

„Mezi nejrizikovější oblasti u nás patří jižní Čechy a podhůří Šumavy, povodí Dyje, Svitavy, Svratky i Jihlavy, Plzeňsko, Opavsko, okolí Prahy, Brna a Bruntálu. Nemoc se z venkova neustále přibližuje i k obyvatelům měst,“ varuje Dana Dvořáková z Očkovacího centra Avenier.
I mimo zmíněná území se však vyskytují infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce virové encefalitidy.

Cesta za levným očkováním

Očkování vakcínou FSME-IMMUN pro děti nebo pro dospělé probíhá ve třech dávkách, každá dávka vakcíny včetně aplikace stojí v Očkovacím centru 650 korun. Na první dávku lze dostat až do 30. dubna 2011 v Očkovacím centru Avenier 200 korun slevu. Kdo se nechá očkovat do konce dubna, zaplatí za celý očkovací cyklus na 1 750 korun. Letos postačí dávky dvě dohromady za 1100 korun, třetí dávka následuje za rok po druhé a další za tři roky. Následné přeočkování dětí i dospělých je doporučeno vždy jednou za tři až pět let. ⋌Zdroj: Očkovací centrum Avenier