VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dovoz brambor vzrostl meziročně o více než polovinu

Havlíčkův Brod – „Brambory v dnešním zemědělství mají místo a budou mít místo i v budoucnu. Otázka je, na jak velkém prostoru,“ zamýšlel se na úterní tiskové konferenci v salónku hotelu Slunce předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan (vpravo) a tajemník svazu Josef Králíček nastínili problematiku pěstitelů a zpracovatelů brambor.Foto: DENÍK/Petr Stránský

Produkce brambor v České republice neustále klesá. „Loňský rok byly osázené plochy o 5,8 procent nižší, výnosy jsou nižší o 7,3 procent. Produkce brambor klesla o 11,5 procenta,“ nastínil základní čísla předseda svazu Chlan.

Česko již několik let není v produkci brambor soběstačné. „Pro příští rok počítáme s poklesem ploch přibližně o dalších šest procent,“ doplnil tajemník bramborářského svazu Josef Králíček.

Tuzemský trh zaplavují brambory dovážené hlavně z Německa a Francie. V loňském roce bylo do České republiky dovezeno téměř 153 tisíc tun brambor, což je meziroční nárůst o téměř 56 procent. Dalších téměř 200 tisíc tun brambor se do státu doveze ve formě bramborových výrobků. V nich také výrazně převládá dovoz nad vývozem. Čeští exportéři vozí brambory na východ, v loňském roce se vyvezlo necelých 50 tisíc tun brambor, z toho téměř polovina mířila na Slovensko.

Ceny jsou příznivé

Výkupní cena brambor je pro pěstitele poměrně příznivá. „V letošním roce se cena pohybuje mezi pěti až šesti korunami za kilogram. S nárůstem pěstitelských cen nepočítáme, protože chceme zachovat současný stav spotřeby brambor, který se pohybuje okolo 62 kilogramů na obyvatele za rok,“ informoval Miloslav Chlan.

„Pěstování brambor je náročné, brambory potřebují znalé odborníky a jednoúčelovou techniku. Dalším problémem je výstavba bioplynových stanic. Kukuřice se stává konkurencí pro brambory. Pěstuje se to zhruba na stejných pozemcích, ale za významně nižších nákladů na hektar a jednodušeji než brambory. Může se stát, že nebude dostatek certifikované sadby,“ varuje předseda.

Situaci pěstitelů brambor nezlepšuje ani pokračující a dosud neuzavřená diskuse nad způsoby protierozních opatření, tzv. podmínky standardů GAEC, které jsou součástí norem Evropské unie. Znamenají „dobrý zemědělský a environmentální stav“.

Proti erozi

Obsahem standardů GAEC je mimo jiné zákaz pěstování širokořádkových plodin (kukuřice, brambor, řepy, bobu, soji a slunečnice), obilnin a řepky na silně erozně ohrožených pozemcích.

Nově se do legislativy zavádí vrstva mírně erozně ohrožených pozemků. „První návrhy znamenaly skončení pěstování brambor v Čechách, nyní probíhají jednání s ministerstvem zemědělství. Hledáme agrotechnické postupy, které by omezily erozi půdy, ale neprodražovaly by pěstování brambor,“ informoval Miloslav Chlan.

Důvodem protierozních opatření je, že téměř polovina zemědělské půdy je podle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd ohrožena erozí. „Zatímco jeden centimetr půdy se může tvořit desítky až stovky let, k odnosu stejného či většího množství může dojít během jediné průtrže mračen,“ varuje ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Budoucnost brambor vidí předseda svazu optimisticky. „Brambory zůstanou jednou z nejlepších potravin na světě. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, bílkoviny a jsou téměř bez tuku,“ uzavřel Miloslav Chlan.

Autor: Petr Stránský

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT