Předpověď počasí na čtvrteční ráno vyšla meteorologům na sto procent. Dešťové srážky a namrzlý povrch silnic udělaly své. Komunikace, zejména pak nižších tříd, pokryla ledovka. Složky integrovaného záchranného systému měly napilno. Na Vysočině včera došlo v ranních a dopoledních hodinách ke třiceti dopravním nehodám. Na Havlíčkobrodsku řidiči havarovali nejčastěji.

„K první nehodě došlo krátce po čtvrté hodině ranní u Šlapanova. Nezávisle na sobě tam havarovala dvě vozidla. Jeden vůz narazil do stromu, druhý skončil v příkopu. Ke zranění lidí nedošlo,“ informovala Petra Musilová, mluvčí krajských hasičů. Dvě minuty po páté se u Bartoušova střetla dodávka s autobusem. Dvoučlenná posádka dodávky byla lehce zraněna. „Lidé, kteří cestovali autobusem, vyvázli bez újmy na zdraví,“ uvedla Musilová. Série nehod ale nebyla ještě u konce. Před půl šestou havarovala na komunikaci mezi Lípou a Dobrohosotvem hned čtyři osobní auta. „Silnice tam byla zcela neprůjezdná. Z místa nehody převezli zdravotníci k ošetření do havlíčkobrodské nemocnice dva zraněné lidi,“ pokračovala Musilová.

Brzdy jakoby nebyly
Krátce po půl osmé havaroval v lesním úseku nedaleko obce Knyk další autobus. Vezl asi patnáct dětí do školy.
„Přede mnou stál nákladní vůz. Jeho posádka se snažila pomoci řidiči osobního vozu, který na zledovatělé silnici nezvládl řízení a skončil s autem v příkopě. Přibrzdil jsem, ale autobus nereagoval a sesunul se jen mimo vozovku. Naštěstí jsem nejel rychle a dětem se nic nestalo,“ popsal průběh nehody řidič školního autobusu, který jezdí každé ráno z Havlíčkova Brodu do Chotěboře a dále do Čečkovic. „Děti se nakonec do školy dostaly, přijel pro ně náhradní autobus,“ dodal šofér.

Hasiči se snažili pomocí navijáku cisternového vozu autobus z příkopu dostat na silnici, ale nedařilo se jim to. Na místo proto přivolali kolegy, kteří jim přivezli další potřebné technické prostředky.

Všechny nehody, ke kterým ve čtvrtek na Brodsku došlo, vyšetřuje policie. Posuzuje zejména skutečnost, jestli řidiči přizpůsobili rychlost a způsob jízdy panujícím podmínkám.

Šéf silničářů v Havlíčkově Brodě Václav Dipold připustil, že na některé úseky nižších tříd, se posypové vozy včera ráno nedostaly.
„Posádky vyjížděly po třetí hodině ranní. Silnice prvních a druhých tříd solily, trojky ošetřily inertem,“ uvedl Dipold. Dodal, že jeden z posypových vozů měl u Štoků kolizi s osobním autem. „Při vyhýbání radlicí o vůz zachytil a poškrábal ho,“ vysvětlil Dipold.