Proč? Důvodem je podle představitelů strany spolupráce s KSČM a ze stejného důvodu bylo zrušeno dalších osmnáct buněk občanských demokratů po celé republice.

Tato zpráva se před několika dny dostala na stůl starosty Leštiny Jaromíra Vadinského, který je zároveň předsedou místního sdružení ODS v obci. Na konci února o zrušení buňky v Leštině rozhodla na svém zasedání výkonná rada občanských demokratů.

„Výkonná rada bere na vědomí, že k dnešnímu dni nepřehodnotilo svou přímou či nepřímou spolupráci s KSČM na komunální úrovni osmnáct místních sdružení ODS. Rada těmto sdružením ruší licenci,“ stojí doslova v usnesení rady z 28. února letošního roku.

Podle starosty obce i některých opozičních zastupitelů jde ale přinejmenším o nešťastný krok.

Buňka v obci s více než šesti stovkami obyvatel v současnosti neměla tolik členů jako v předchozích letech. „V této době jsme tu pouze čtyři. Ještě ale asi před sedmi lety nás tu bylo šestnáct. Bohužel členové odcházejí, a to ne z důvodu práce ODS v obci, ale spíše kvůli znechucení z celostátní politiky strany,“ prohlásil starosta Leštiny Jaromír Vadinský.

Ten prý prozatím nedostal ani žádnou oficiální zprávu o zrušení, a tak licenci místní sekce má stále doma. „Dostal jsem pouze SMS zprávu od předsedy regionálního sdružení na Vysočině Ivo Strejčka, že prý mu je líto, ale výbor, že takto rozhodl,“ konstatoval suše Vadinský.

Samotná strana, jejíž předseda Petr Nečas je zároveň premiérem České republiky, má na celou problematiku jasný názor. „Sdružení dostala čas do konce února, aby ukončila spolupráci s KSČM například tím, že se zasadí o změnu koaličního uspořádání v radě nebo se od svých zástupců v radě distancují, či je vyzvou ke složení mandátu. Cílem tohoto usnesení je naplnit usnesení Kongresu ODS z roku 2006, které spolupráci s KSČM na komunální úrovni jednoznačně vylučuje. Naše strana se tak jednoznačně hlásí ke svojí antikomunistické ideologii, postavené na úctě ke svobodě a právům jednotlivce, které komunistický světonázor popírá,“ uvedl vedoucí mediální sekce Občansko demokratické strany Tomáš Bartovský.

Rozhodnuto není

V celé věci však stále nemusí být ještě zcela jasno. V pátek totiž zasedne Smírčí komise ODS, která by měla definitivně rozhodnout o případném konci sdružení.

„Oblastní rada Havlíčkův Brod se v této věci obrátila na Smírčí výbor, který se situací bude zabývat,“ doplnil ještě Bartovský.

Podle Vadinského je však spolupráce s komunisty v obci v podstatě nutností. Vždyť zde při komunálních volbách figurovaly kandidátky pouze těchto dvou stran, které si zastupitelská křesla rozdělily takřka rovným dílem. Pět pro ODS a šest pro KSČM. Přesto se Vadinský prosadil jako staronový starosta Leštiny.

Jinak to nejde

„Jinak než spoluprací to ale na vesnici fungovat zkrátka nemůže, vycházet spolu nějakým způsobem zkrátka musíme. Navíc s KSČM se nepracuje tak špatně, jako například v minulosti se sociálními demokraty,“ dodal Vadinský.

Stejně vidí celou situaci i předsedkyně leštinského sdružení Komunistické strany Čech a Moravy Lenka Kotenová. Ta v současné době pracuje na Obecním úřadě.

„Na vesnici by se takto uvažovat zkrátka nemělo. Jsme tu přece všichni pro občany a sami nic nedokážeme,“ uvedla Kotenová. „Navíc si myslím, že si ODS tímto krokem v Leštině může pod sebou podříznout pomyslnou větev,“ dodala.

Samotného fungování obce by se tento krok nijak dotknout neměl a ani starostovi se ze strany vystupovat nechce, počká si prý, jestli jej vezmou pod svá křídla jinde.

Po vyřazení buňky v Leštině mají v současnosti občanští demokraté na Havlíčkobrodsku dalších dvanáct místních sdružení. Zrušení stranické sekce se kvůli spolupráci s komunisty na Vysočině dotklo ještě Bobrové na Žďársku.