Už od roku 1996 vyjadřují některá města na Vysočině svoji solidaritu s Tibetem, zemí hor a sněhu, která je už celých 52 let pod čínskou okupací. Během ní zemřelo nejméně 80 tisíc tibetských obyvatel. I na Havlíčkobrodsku zavlála včera vlajka se sněžným lvem a bílou horou na budovách některých městských úřadů.

Jako tradičně se k solidaritě s Tibetem připojila radnice ve Ždírci nad Doubravou. „Nevím už, jak dlouho tak činíme, ale myslím, že jsme vlajku vyvěsili aspoň pětkrát,“ řekl starosta Jan Martinec.
Podle jeho názoru to zástupci města považují za správné, podpořit stát, a to jakýkoliv, kde se poškozují základní lidská práva a svobody. „Vyjadřujeme tím svůj názor, ale myslím, že by takový krok měl mít podporu, řekněme i na vyšší úrovni , mezi představiteli státu. Měli bychom dát najevo jako stát, co si myslíme o takovém bezpráví, aby to mělo váhu,“ vyjádřil zajímavou myšlenku starosta Martinec.

Podobný názor má i starosta Jan Tecl z Havlíčkova Brodu. Vyvěšení vlajky není jen vyjádření sympatie s Tibetem, ale podpora utlačovaných národů prakticky kdekoliv na světě. „U nás je vyvěšení tibetské vlajky dlouholetou tradicí,“ konstatovala místostarostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. Podle starosty Jana Tourka k takovému kroku nemají výhrady zastupitelé ani členové rady města.

Vyvěšení vlajky pro Tibet považují také v Přibyslavi téměř za automatickou záležitost a činí tak pravidelně každý rok.
Naopak v Chotěboři se rozhodli tibetskou vlajku nevyvěsit. Podle informací z kanceláře starosty již před dvěma lety projednala tento krok rada města a rozhodla, že na radnici se nebude vyvěšovat žádná vlajka jiného státu. Stejně tak v Ledči nad Sázavou se rada rozhodla, že vyvěšení tibetské vlajky jako výrazu solidarity neodsouhlasí a nepodpoří.