Tak to vypadalo v sobotu dopoledne v havlíčkobrodském Kulturním domě Ostrov, kde se konala celostátní sběratelská burza.

Pořádal ji havlíčkobrodský Klub sběratelů, který si připomíná letos už více než čtvrt století své existence. „Klub vznikl vlastně náhodou. Sbíral jsem mince a chtěl se stát členem klubu mumismatiků v Jihlavě. Jenže měli plno, nové členy nebrali, tak jsem si řekl, proč nezaložit takový klub v Havlíčkově Brodě,“ zavzpomínal zakladatel Klubu Adolf Otevřel.

Ke sběratelům mincí se ale časem přidali i další, kterým učarovaly známky nebo starožitnosti. Dnes má klub asi 50 členů, ale podle Otevřela byly doby, kdy měl členů až 150.

Dobří sběratelé se vracejí

„Po listopadu 1989 nastal v členské základně odliv, ale postupem doby se někteří známí a kamarádi opět ke sběratelství vracejí, protože zjišťují, že člověk potřebuje mít nějaký zájem nebo koníčka,“ usmál se Otevřel.

Věkový průměr členské základny klubuje je zhruba 50 let, mladých sběratelů se objevuje moc málo, podle Otevřela má mládež v současné době úplně jiné zájmy.

Na sobotní celostátní burze se sešly zhruby dvě stovky sběratelů z různých koutů republiky. Nabídka i poptávka s emezi sběrateli mění. jednou jsou v „módě“ staré mince, jednou poštovní známky jindy zase military.

Svoje výročí si s havlíčkobrodským klubem sběratelů mohli připomenout i manželé Štěpánkovi z Pardubic. Oba jsou sběratelé, a to už celých 30 let.

Do Havlíčkova Brodu jezdíme pravidelně snad na každou burzu,“ prozradila Ludmila Štěpánková. Sběratelství se začala věnovat až poté, co se seznámila se svým mužem Bořivojem.

Jednou jsme společně navštívili jednu takovou burzu. Moc se nám to líbilo a tak jsme si řekli, že sběratelství je moc pěkný koníček,“ zavzpomínal Bořivoj Štěpánek.

Do sběratelství se pustili oba. Ludmila začala sbírat různé porcelánové hrnečky, Bořivojovi zas učarovaly historické šavle. Jako dlouholetý člen Českého červeného kříže sbírá i různé medaile a odznaky, které s historií ČČK souvisejí.

Manželé Štěpánkovi společně sbírají ještě ozdobné knoflíky nebo tácky od piva. jejich sbírka čítá stovky ba tisíce kusů.

Na sběratelskou burzu v Havlíčkově Brodě může přijet a vystavovat prakticky kdokoliv a vystavovat cokoliv. Zakázané jsou jen předměty propagující fašismus. „Ale to je otázka, co je propagace fašismu a co ne. Protože například poštovní známky s portrétem Adolfa Hitlera se sbírají a vystavují naprosto běžně,“ konstatoval Otevřel.

Pořadatelé burzy počítají i s možnou návštěvou policie. Podle Otevřela policisté na burzách občas konrolují, zda někdo nevystavuje a neprodává věci pocházící z krádeže.