VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj Lipnici peníze nepůjčí

Jihlava, Lipnice nad Sázavou – Zastupitelé kraje Vysočina v úterý neschválili žádost obce Lipnice nad Sázavou o čtyřmilionový úvěr.

22.3.2011
SDÍLEJ:

Zasedání krajského zastupitelstvaFoto: DENÍK/Josef Němec

O ten požádali krajské představitele starosta Lipnice Leoš Bláha a místostarosta Marek Hanzlík, a to v souvislosti s více než šestimilionovým schodkem v obecním rozpočtu.

Náměstek hejtmana Vladimír Novotný sdělil, že krajští úředníci provádějí dílčí přezkoumání obecního hospodaření. Úplnou prověrku podle něj nelze udělat, protože část dokladů má policie, která prověřuje hospodaření obce v minulém volebním období.

Precedens

Návrh na zamítnutí půjčky Novotný zdůvodnil tím, že by to mohl být precedens pro další obce. „Krajský rozpočet s takovými půjčkami nepočítá,“ uvedl.
„Nečekal jsem, že nám půjčku zastupitelstvo kraje schválí, byl by to opravdu precedens, ale zároveň jsme o ni nemohli nepožádat,“ zdůvodnil starosta Leoš Bláha. „Jsem potěšen, že vedení kraje i zastupitelé deklarovali Lipnici právní a organizační pomoc při řešení nelehké situace,“ ocenil starosta Bláha.

Rozpočet Lipnice nad Sázavou je značně napnutý, přestože provozní výdaje byly seškrtané na minimum a obecní úřad funguje v úsporném režimu. Výdaje činí 17,3 milionů korun, do této částky se však promítly závazky z minulých let a reálně hrozící třímilionová vratka státní dotace za porušení podmínek při prodeji domů v lokalitě U hradeb. Také je nutné přičíst splátky úvěrů ve výši 543 tisíc. Na druhé straně příjmy obce činí pouze 11,6 milionů korun. Obci tak na krytí výdajů chybí 6,2 milionů.

Lipničtí zastupitelé pověřili starostu Leoše Bláhu jednáním s bankou o poskytnutí úvěru, případně refinancování stávajících půjček. „Bez finanční pomoci banky nebo jiného subjektu nebudeme schopni chod obce ufinancovat,“ potvrdil Leoš Bláha.

Další možností je prodej obecního majetku. Do dubnového zasedání dostali lipničtí zastupitelé za úkol vytipovat, který obecní majetek by bylo možné zpeněžit.

Petr Stránský + ČTK

Autor: Petr Stránský

22.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení