Okresní soud v Havlíčkově Brodě ve středu rozhodl, že město Havlíčkův Brod musí odškodnit Jaroslavu Bártů, která počátkem února loňského roku utrpěla po pádu na chodníku přímo před radnicí tříštivou zlomeninu zápěstí levé ruky, částkou 14 500 korun. Suma představuje polovinu odškodnění, které Bártů po městě ve více než rok trvajícím sporu požadovala. Rozsudek prozatím není pravomocný.

„Odvolávat se nebudu. Jsem ráda, že mi soud odškodnění přiznal. O peníze mi nejde. Chtěla jsem, a to od samého začátku, aby město uznalo své pochybení,“ reagovala krátce po vynesení rozsudku Bártů. Současně prohlásila, že město Havlíčkův Brod přistupuje k úrazům, které se lidem stanou na městských chodnících zvláštním způsobem. „Návod vydaný radnicí a popisující, jak mají lidé při úrazech postupovat, je k ničemu,“ postěžovala si Bártů.

Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl konstatoval, že v tuto chvíli není jasné, jestli se město ke krajskému soudu odvolá, nebo ne.
„Do třiceti dnů bychom měli obdržet rozsudek. Stěžejní pro naše další rozhodnutí bude především jeho zdůvodnění,“ řekl Tecl a víc se ke včerejšímu rozhodnutí soudu nechtěl vyjadřovat.

Mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová Deníku tlumočila i oficiální stanovisko města.

„Jsme přesvědčeni, že jsme zimní údržbu provedli dobře a město svoji povinnost neporušilo. Vzhledem k tomu, že soudkyně rozhodla o rozdělení odpovědnosti napůl, o dalším postupu a případném odvolání rozhodneme až po doručení rozsudku a seznámení se s jeho odůvodněním,“ zopakovala Doležalová.

O precedens nejde

Soudkyně Růžena Janečková prohlásila, že rozsudek nelze považovat za precedens.

„I jiné soudy obdobné případy řešily, nebo řeší. Každý, a to i tento, je nutné posuzovat individuálně,“ řekla Janečková.

Dodala, že inkriminovaný chodník před havlíčkobrodským městským úřadem byl pod vrstvou sněhu pokryt ledovkou. „Chodník mohl být posolen, mohla tam být výstraha, že klouže,“ pokračovala Janečková. Současně ale poznamenala, že soud vzal v úvahu i spoluvinu žalobkyně. „Ta věděla, že chodník klouže, že chumelilo, že chodník byl špatně osvětlen. Připustila i to, že ke své cestě do práce zvolila cestu, která nebyla obvyklá,“ uvedla Janečková.

K žádostem o odškodnění úrazů na městských chodnících přistupují města na Vysočině rozdílným způsobem. Někde stejně jako v Havlíčkově Brodě nepřiznají odškodnění nikomu, jinde posuzují každý případ individuálně. Například jihlavská radnice neupírá nárok na odškodnění prakticky nikomu, každou událost však důsledně prověřuje. „Pokud se v žádostech o odškodnění opakují stále stejná jména nebo tam figurují jména několika lidí z jedné rodiny, je to na místě,“ řekl už dříve vedoucí odboru dopravy Ján Tinka.

SPOLUAUTOR: ČTK