VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravský Richelieu jinou víru než katolickou netrpěl

Havlíčkobrodsko - Na řadě kostelních portálů, ale také zámeckých a hospodářských budovách na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska nemůžeme přehlédnout dva vinařské nože, zvané famfule, kosíře nebo žabky.

26.3.2011 1
SDÍLEJ:

V Přibyslavi lze najít až čtyři páry ditrichštejnských vinařských nožů - v kostele, nad vchody do fary a Starého špitálu a na průčelí zámku. Tento erb restaurovali Jaroslav Máša z Havlíčkova Brodu a Petr Máša z Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Vidíme je např. v kostelích v Pohledu, Žižkově Poli a Přibyslavi, tam také na faře, na zámku a starém špitálu a ještě v městském znaku, v Havlíčkově Borové je tento erb na špejcharu.

Proč tam jsou v kraji, kde se víno nerodí a vinici nenajdeme? Ono náčiní tvořilo erb pobělohorského gubernátora (místodržícího) Moravy, jehož majetek sahal od Mikulova až za zemskou hranici, do východní části Čech.

Tím gubernátorem byl kardinál František Ditrichštejn, od jehož narození vloni uplynulo 440 let a od jehož smrti nás letos dělí 375 roků.
Narodil se v roce 1570 v Madridu (dědeček z matčiny strany byl správcem Sardinie), vychovali ho jezuité ve Španělsku a Itálii. Měl pouhých 29 letech a byl teprve rok knězem, když ho olomoučtí kanovníci na nátlak z Říma zvolili biskupem, papežský nuncius jim kladl na srdce, že volba musí proběhnout „se zavřenýma očima a oběma nohama.”

Obrátit se, nebo vystěhovat

Po prohrané bitvě českých stavů na Bílé hoře ho Ferdinand II. jmenoval místodržícím Moravy. Z majetkových konfiskací získal přídělem obrovské jmění a další ještě skoupil. V roce 1622 začal násilně rekatolizovat zemi.

Z jeho nařízení se např. do Přibyslavi nesměl přistěhovat nikdo, „leč by prve víru svatou katolickou římskou nepřijal”, nesměly se číst tzv. kacířské, tedy evangelické knihy, a příjímat podobojí.

Od 30. listopadu 1624 zavřel všechny nekatolické kostely a nekatolické duchovní vypověděl za hranice. V květnu 1625 dal nekatolickému obyvatelstvu na vybranou: obrátit se, nebo vystěhovat!

V března 1628 vydal patent adresovaný šlechtě: do půl roku přestoupit na víru, nebo opustit zemi. Odejít musel i Komenský.

Majetek rodu se nesměl drobit

Ditrichštejn zemřel v roce 1636 v Brně. Dva roky před smrtí vytvořil tzv. kardinálský fideikomis, který nedovoloval jeho statky drobit, i po smrti je směl držet pouze jeden člen rodu.

Na Vysočině se to týkalo mj. Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Polné, Ořechova, Přibyslavi, Horního Studence. Jediným dědicem se tak stal synovec Maxmilián, po něm jeho syn Ferdinand.

Kardinál z Ditrichštejna odmítal svobodu vyznání. Dnešní ekumenismus by netoleroval. Navzdory tomu zůstavá ve znaku řady měst a obcí. Proč tomu tak je?

Historik Moravského zemského archivu v Brně Pavel Balcárek v knize Kardinál František Ditrichštejn poznamenává:

Rozporuplná osobnost

„Kardinál František Ditrichštějn byl bezesporu rozporuplnou osobností. Svým přisluhovačstvím Habsburkům a papeži připravoval fakticky příchod doby, charakterizované úpadkem národa, spojenou s emigrací tehdejší duchovní elity z evangelických kruhů. Píšeme o době, kdy politiku dělali velcí kardinálové, Ditrichštejn byl jedním z nich, i když jeho možnosti byly ve srovnání např. s národním kardinálem de Richelieu ve Francii značně omezené… Náležel k osobnostem, o nichž můžeme bez nadsázky tvrdit, že ve své době spoluvytvářely dějiny”.

Ivo Havlík

26.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT