Žádný karbaník domů neodjel s prázdnou. „Jedno prase bylo na tak velkou účast málo a dvě zase moc. Takže na ceny padly tři prasečí půlky, tu čtvrtou jsme prodali,” řekl Deníku místostarosta hasičského spolku Jiří Trtík, který osobně dva vepře porazil a chutně zpracoval a na svačinu uvařil 140 litrů prdelačky.

Mariáš ve Vepříkově se hraje dvakrát za rok, na podzim padl již potřetí rekord, když ke stolům zasedli 84 hráči, tuto sobotu jich bylo osmašedesát, přijeli nejen z Vysočiny, ale také z Trutnova a Brna.

Platí dekret z 16. století

Všichni se museli držet výnosu, který v roce 1583 vydal Leonard Thurneysser pro berlínské hostinské.

Pravidla visí zarámovaná ve vepříkovském výčepu: „Kdo oněm pilným hráčům přes ramena nakukuje, takže jim nahání strach, ten budiž brzy vyhnán a nazván kibic. Kdo ale prohlédnuv karty dvou hráčů přijde na nápad sdělit jednomu něco mrkáním očima nebo tím, že plácá hubou, ten budiž pokutován 30 feniky v poctivé minci nebo džbánem piva všem k lepšímu, potom nechť je vyhnán.”

O neplatné desetihaléře

Sobotním turnajem vepříkovští hasiči zahájili letošní oslavy 110. výročí založení a vzpomenou také, že největší požár v obci byl před rovnými 100 lety. „Jsme tak malá vesnice, že nevlastníme požární cisternu, ve zbrojnici máme jenom čerpadlo, o to více se staráme o kulturní a společenský život, každý měsíc pořádáme jednu akci, březen je vyhrazen mariáši,” uvádí starosta sboru Jaroslav Stehno.

Hraje se o desetihaléře. Z oběhu už jsou staženy, ale hasiči ve Vepříkově ošuntělých mincí mají pro mariášové turnaje několik kilogramů. Michaela Trtíková proto výsledky sečetla přesně na desetník. Zvítězil a vepřovou kýtu si do Chotěboře odvezl Jan Zmek za vyhranou částku 140,90 Kč. Následovali ho Petr Zadina z Radostína (128,10 Kč) a domácí Josef Piskač (127,80 Kč).

AUTOR: Ivo Havlík