Brněnská firma ŽSD má za sebou první rok účinkování v havlíčkobrodském prvoligovém hokeji. Nikdo z fanoušků v Havlíčkově Brodě nečekal, že se historický úspěch v podobě letošní účasti hokejového klubu HC Rebel Havlíčkův Brod v semifinále play off 1. hokejové ligy dostaví v tak krátkém čase. Nečekal to ani Milan Nedvěd, předseda představenstva HC Rebel Havlíčkův Brod.
Ten Deníku přiblížil své postřehy z právě skončené sezony.

Když se ohlédnete o rok zpět, jak jste vnímal odkup akcií od města Havlíčkův Brod a vstup společnosti ŽSD do havlíčkobrodského hokeje?
Bylo to pro mě skutečně něco nového a velmi neobvyklého. Psalo se o tom hodně v novinách, skoro každý týden. Musel jsem se hodně učit i já sám. Když někdy v červnu bylo všechno jasné, začali jsme zejména se stabilizací kádru mužstva, poohlédli jsme se po slušných hráčích. Prostě jsme chtěli, aby se hrál v Havlíčkově Brodě slušný hokej, který by zcela jednoznačně odpovídal kvalitám první hokejové ligy.
Prodej a pak následný administrativní převod akcií trval poměrně dlouho a hodně se o tom diskutovalo, nedocházela vám už trpělivost?
Co na to říct. Víte, on si člověk tak nějak zvykl (smích).

Každopádně jste asi nečekal, že by sezona byla až takto úspěšná?
To určitě ne. Nejsem člověk, který si hned myslí, že zboří svět. Moje první představa byla, abychom se v soutěži udrželi. Úvodní čtvrtina náročné soutěže byla z naší strany dobrá, potom ale přišla nepříjemná krize a nakonec jsme byli rádi, že jsme se do finálové osmičky dostali. Připomenu, že jsme v základní části skončili na pátém místě a jen s minimálním bodovým odstupem za týmy z čela tabulky.

Nastala během sezony nějaká krizová situace, kterou jste musel řešit s generálním manažerem Augustinem Žákem a musel přitom třeba zvýšit hlas?
Víte, já zvyšuji hlas skoro pořád, nejen na hokeji, ale i v práci. Ne, ale teď vážně. Myslím, že jsme našli styl, v jehož rámci se dokážeme respektovat, a vážíme si jeden druhého. A to je velice důležité.

Takže nenastal nějaký větší problém…
Naučili jsme se problémy řešit společně. Neschováváme se jeden před druhým. Sedneme si, nebo si zavoláme, a dokážeme se dohodnout.

Po úspěšné sezoně asi nebude nutné dělat personální změny ve vedení klubu?
Řeknu to úplně jinak. Když jsme se rozhodli vstoupit do havlíčkobrodského hokeje, tak jsme chtěli být s těmi lidmi, kteří už tam byli. Přiznám se, že mě osobně velmi lákala výzva, jestli je dokážu zvládnout a udělat s nimi nějaké dobré výsledky. A myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se nám to docela dobře povedlo.

Předpokládám tedy, na základě toho, co jste právě řekl, že se nebude nic měnit ani na postu prezidenta hokejového klubu.
Samozřejmě, že ne. Pan Holík je obrovská osobnost, které si tady v Havlíčkově Brodě všichni moc vážíme.

Vy jste nechyběl skoro na žádném zápase doma a potkávali jsme se při play off i na kluzišti soupeřů. Nemůžu se tedy nezeptat. Který hráč vám tak nějak přirostl k srdci?
To je těžká otázka a já bych nechtěl samozřejmě nikoho urazit. Ale několik jmen s klidným svědomím uvedu. Určitě to je Roman Vondráček. Sice toho v sezoně moc nenahrál a jsem rád, že to nakonec s jeho zraněním dopadlo dobře. On má ten hokej rád, stejně jako Honza Suchý nebo Lukáš Endál. Je to zkrátka a dobře takový ryzí havlíčkobrodský srdcař a předvedl to také v zápasech.

Mrzelo vás, že se po vítězném posledním čtvrtfinálovém, a také postupovém zápase doma s Olomoucí, už potom Lukáš Endál dál v dresu HC Rebel neobjevil?
S Vladimírem Růžičkou (trenér a generální manažer hokejového týmu Slavie Praha – pozn. red.) jsme si k tomu řekli svoje. Víc to nebudu komentovat. Nyní už připravujeme nový tým a myslíme na to, co přijde.

Když už jsme u té Slavie. Nedávno v pořadu Buly České televize prohlásil David Pospíšil, že HC Rebel je farmou Slavie. Co vy na to?
Dobře si na ten okamžik vzpomínám. Ten přestávkový program ještě ani neskončil a už jsem měl telefonát od sportovního manažera Komety Brno Medlíka. Spustil, že má Kometa v Havlíčkově Brodě nějakých devět hráčů a o nás se mluví jako o farmě Slavie. Ne, nejsme farma Slavie, ale nejsme ani farma Komety. Jsme samostatně fungující klub, který se nebrání spolupráci s žádným klubem. To jsme řekli hned na začátku, a to bych chtěl i nyní zdůraznit.

Bylo v uplynulé sezoně něco, co se vyloženě nepovedlo?
Sezona je za námi, a to špatné už není vidět (úsměv). Teď už musíme myslet na tu další, a na to, co pěkného nás v ní čeká.

Přece jen jednu věc musím zmínit, o které si myslím, že se nepovedla, a to je návštěvnost. Taková sezona si určitě zasloužila větší divácké zázemí v Kotlině, nemyslíte?
Já si myslím, že to je otázka času. Pokud budeme takhle dobře hrát pořád, tak se to změní. Je jasné, že lidi nepřijdou sami, taky se musíme víc angažovat my a společně s námi i fanklub. Musíme lidi do hlediště dostat společně. Několikrát jsem se setkal s předsedou fanklubu z Brna a on mi potvrdil, že je to dlouhodobá práce, které je potřeba se hodně věnovat.

Co konkrétního pro zvýšení návštěvnosti na hokejových utkáních uděláte?
Chtěli bychom celkově propagaci našeho hokejového klubu, a vůbec celého hokeje v Havlíčkově Brodě, pustit i dál do okolních měst a vesnic. Problém je v tom, že nejezdí pro fanoušky autobusy, a pokud tedy lidi chtějí jet na hokej, musí vyrazit vlastním autem. No, a tam je zase problém s parkováním u Kotliny. Takže v tomhle směru rezervy rozhodně jsou. Nicméně se s tím určitě pokusíme něco udělat.

Fanoušci HC Rebel jsou určitě zvědaví na nové hráče, kteří do Kotliny přijdou. Figuruje mezi nimi nějaké lákavé jméno?
K doplnění kádru samozřejmě dojde, protože si někteří hráči třeba půjdou zahrát extraligu. Ze stávajícího kádru zůstane patnáct hráčů a v posilách lákavé jméno skutečně je (smích).

A ne jedno?
A ne jedno (smích).

Musím se zeptat na stávajícího trenéra havlíčkobrodského celku Petra Nováka. Myslím si, že právě on té první lize dává něco, co jiní trenéři nedělají. Jedněmi je uznávaný, druhými zatracovaný. Ale po úspěšně sezoně muže přijít nabídka třeba právě ze zmiňované extraligy?
Petr Novák umí v pravou chvíli říci něco trefného a vtipného, a to opravdu moc trenérů neumí. A jedna z podmínek, když jsme do havlíčkobrodského hokeje šli, byla, že tým bude trénovat právě Petr Novák. Tak kam by chodil. To už ale odpovídám jeho slovy (smích).

Skončili jste o jednu příčku za velkým, ne–li největším, konkurentem z Jihlavy. Jak vnímáte rivalitu mezi těmito kluby? Letos to bylo opravdu hodně vyhrocené. Vzpomeňme na některé více i méně podařené akce hokejových fandů obou týmů…
Jsem nad tím vším povznesený (úsměv).

Například kauza samolepky se řešila v televizi a dokonce na obou radnicích…
Já jsem původem z Havlíčkova Brodu a ta rivalita tady byla vždycky, a to nejenom v hokeji. A vždycky tady zůstane. Pořád si myslím, že je to rivalita zdravá, nic tak hrozného se nakonec nestalo. I obě radnice uznaly, že to bylo zbytečné.

Závěrem se zeptám, co vám sezona dala a naopak, co vzala?
Tak na to první snad nemusím odpovídat, to je nad slunce jasnější, ne? A co mi vzala? Zcela určitě to bylo soukromí. Dělám ředitele firmy a svoje soukromí jsem si docela dost chránil. Tady jsem ale vidět, a to doslova na každém kroku. Není to jenom tady v Havlíčkově Brodě, ale i v Brně, kde to hokejem velmi intenzivně žije a všichni vědí, že s Kometou úzce spolupracujeme.