Podle společnosti Cord Blood Center je to problém nemocnice. Ta se ale brání, na vině je nejasná smlouva se společností Cord Blood Center. „Odběr pupečníkové krve nám dala babička jako dárek pro miminko. Na internetu jsem četla, že je to taková biologická pojistka pro všechny případy, takže budu ráda, že budeme mít pupečníkovou krev uloženou,“ uvádí Hana Dvořáková, jedna z registrovaných maminek, k odběru pupečníkové krve.

Smlouvu a povolení k odběrům pupečníkové krve má také porodnice v Havlíčkově Brodě, tam však i přes velký zájem maminek odběry dosud neprobíhají.

„Do našeho callcentra často volají budoucí maminky a chtějí znát důvody, proč si nemohou nechat odběr pupečníkové krve provést i v brodské porodnici. Vysvětlujeme jim, že problém není na naší straně a nezbývá nám, než je odkazovat na zástupce nemocnice,“ objasňuje situaci Lucie Hlávková

Odstoupili od smlouvy

Havlíčkobrodská nemocnice získala mezi prvními souhlas SÚKLu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv) na odběry pupečníkové krve. „Měli jsme tedy o ně evidentní zájem a podstoupili jsme veškeré potřebné legislativní kroky. Našim zájmem je poskytovat pacientkám bezpečné a kvalitní služby. Proto jsme také zahájili po získání souhlasu okamžitě jednání s firmou Cord Blood Center. Po pečlivém prostudování smlouvy našimi právníky jsme však došli k závěru, že do vyjasnění některých sporných bodů musíme od smlouvy odstoupit,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Ve smlouvě je podle mluvčí několik konkrétních věcí, na které firma nepodala odpovídající vysvětlení či doplnění smluvních podmínek. „Společnost nám také nebyla schopna zodpovědět některé dotazy týkající se využitelnosti odebrané pupečníkové krve konkrétně ve zdravotnických pracovištích v České republice. Našim zájmem je zodpovědnost vůči pacientkám a v tomto případě zůstaly některé zásadní otazníky, které nám zatím firma Cord Blood Center nebyla schopna zodpovědět,“ zdůrazňuje tisková mluvčí s tím, že pokud se tyto sporné body ani nadále nevyjasní, nemůže nemocnice tuto službu provádět.

Ředitelka Hlávková je postojem havlíčkobrodské nemocnice překvapena. „Naše zdravotnické zařízení je pod nejpřísnější kontrolou kvality poskytovaných služeb. Do dnešního dne nebyly společnosti sděleny ze strany havlíčkobrodské nemocnice důvody její výpovědi ani konkrétní nedostatky,“ diví se ředitelka.

Společnost slibuje: vše si vyjasníme

Každopádně je společnost Cord Blood Center připravená o všech nedostatcích obratem jednat. „Pokud je nám známo, byl na nás vznesen pouze dotaz na pravděpodobnost využití pupečníkové krve uchované pro potřebu vlastního dítěte v České republice, který jsme se snažili při osobním jednání před několika týdny vysvětlit,“ upřesňuje ředitelka.

Ta ještě závěrem dodává, že společnost nepředpokládala a ani nebyla informována o tom, že by právě písemná absence informací mohla vést ke zbrždění spolupráce mezi brodskou porodnicí a Cord Blood Centrem.

„Neprodleně se však obrátíme na vedení havlíčkobrodské nemocnice, abychom případné nedorozumění co nejdříve vyřešili a odběry pupečníkové krve mohly být zahájeny i zde,“ slibuje ředitelka.

V současné době jsou tyto odběry možné prozatím v nemocnici Jihlava, Pelhřimov a Třebíč.

K čemu je pupečníková krev
Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se využívají k léčbě závažných onemocnění obdobně jako kostní dřeň. Jestliže má dítě uskladněnou pupečníkovou krev a má onemocnění, které se léčí autologní (vlastní krevní) transplantací, není důvod, proč by se nemohla na základě rozhodnutí lékaře použít. Zřejmý význam pupečníkové krve je zejména v raném dětském věku, kdy maličký dárce nemůže poskytnout dostatek buněk ze své vlastní kostní dřeně, a to jak v případě vlastní, tak i sourozenecké transplantace. V pupečníkové krvi jich však může být dostatek.
Zdroj: Společnost Cord Blood Center