Jako vůbec první na Vysočině zprovoznila Zemědělská akciová společnost Krucemburk ve svém obchodě ve Ždírci nad Doubravou automat na mléko. Dnes je zrušený. Zemědělci si stěžují: Poškodila nás negativní kampaň.

„Zhruba loni v létě začaly útoky takzvaných odborníků na zdravou výživu proti mlékomatům. Označili mlékomaty za zdroje možných infekcí, salmonelóz, boreliozy, encefalitidy a nevím ještě čeho. Na základě této antireklamy nám odběr mléka z automatu klesl na čtyřicet procent původní výše a museli jsme ho zrušit,“ vysvětluje Jiří Uchytil za Zemědělskou akciovou společnost Krucemburk.

Kvalitu přímo k zákazníkům
Přitom snaha krucemburských zemědělců byla podle Uchytila dostat čerstvé potraviny z vlastní produkce přímo k zákazníkům.
Automat na mléko se krucemburští zemědělci rozhodli vrátit výrobci, protože z původně plánovaných vytočených více než dvou tisíc litrů měsíčně objem prodaného mléka klesl pod sedm set litrů a provozovat zařízení už bylo neekonomické. Jak prý Krucemburští zjistili, nebyli prvním chovateli krav, kteří mlékomat výrobci vrátili.

V současné době si zákazníci ze Ždírce a okolí mohou čerstvé kravské mléko koupit pouze dva dny v týdnu v areálu zemědělské společnosti.
„Nemůžeme si stěžovat, že by o naše mléko nebyl zájem, ale chodí vesměs starší lidé, kteří si pamatují, jak má skutečně kvalitní mléko chutnat a není jim zatěžko ho převařit,“ říká Uchytil. Jak dodává, zákazníci mlékomatu ve Ždírci byli předem upozorněni, že čerstvé kravské mléko se má před konzumací převařovat.

„Jenže málokomu hlavně z těch mladých se chce mléko převařit, nehledě na to, že to většinou neumějí,“ povzdechl si Uchytil, vrtíc hlavou nad tím, jak snadno se český spotřebitel nechá ovlivnit zavádějícími informacemi a klamavou reklamou.

Uchytil: Spotřebitelé jsou u nás naivní
„Obávám se, že inteligence našeho národa pomalu ale jistě klesá. Vidím to v různých vědomostních soutěžích. Pak není divu, že takový neinformovaný spotřebitel věří čemukoli, i tomu, že kravské mléko škodí. I když na jednu stranu chápu, že i cena hraje roli. Rodiny chudnou, a tak není divu, že si raději koupí lacinou klobásu z náhražky, než tu kvalitní, ale dražší,“ konstatuje Uchytil a jako protiklad uvádí Rakousko a Francii. Tam jsou podle něj spotřebitelé mnohem větší patrioti a na domácí výrobky nedají dopustit.

„Nemusíme ale chodit zase tak daleko. Například na Slovensku je úplně jiná situace. Prodej mléka z automatů podporuje dokonce i ministr zemědělství. Jakmile se někde nějaký mlékomat otvírá, osobně se toho někdo z ministerstva účastní,“ řekl zemědělec Uchytil.

Krucemburští nejsou prvními, kdo mlékomat ruší. V Havlíčkově Brodě zmizel mlékomat, který nabízel mléko z farmy Marie Brodinové, z prostor před obchodním domem Kaufland, protože provozovatel dal farmářce výpověď.

„Další mlékomat už zprovozňovat nebudeme. Negativní kampaň nás poškodila, zkoušet to znovu nechceme, nemáme to zapotřebí,“ konstatuje farmářka.

Jak dodává, diví se, že zákazníci kupují mléčné výrobky, které stále zdražují, přitom sami zemědělci cenu kravského mléka nezvedli už hodně dlouho. V současné době zájemci o kravské mléko mohou na Vysočině využít mlékomaty pouze ve Žďáru nad Sázavou a v Humpolci.