Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízí možnost dialýzy v domácím prostředí

Havlíčkův Brod - Výhodou je menší zátěž pro organismus, odpadnou cesty do dialyzačního centra.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Cesty na dialýzu jsou nakonec pro některé z nich jedinou možností, jak přežít. Zdlouhavé cesty do dialyzačního střediska by mohly odpadnout, pokud se pacient rozhodne používat dialýzu v domácím prostředí. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Dialyzovaných pacientů stále přibývá. Oddělení hemodialýzy Nemocnice Havlíčkův Brod nabízí pacientům takzvanou peritoneální dialýzu, která se provádí v domácím prostředí a má řadu dalších výhod.

„Oddělení hemodialýzy se stále snaží zkvalitňovat péči o dialyzované pacienty. Jejich počty každoročně narůstají. Pokud bychom srovnávali počty pacientů, o něž se staráme nyní a před pár lety, nárůst by byl zhruba o dvě desítky pacientů,“ říká lékařka oddělení Veronika Medňanská.

Stejně hovoří i statistiky. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo je v Česku evidováno téměř 6000 dialyzovaných pacientů. Ročně jich přibývají stovky. „Počty dialyzovaných pacientů narůstají i ve světě. Očekává se, že v roce 2010 jejich počet dosáhne 2,1 milionu,“ konstatuje mluvčí. V současnosti je oddělení moderně vybaveno novými hemodialyzačními přístroji renomovaných výrobců.

„Rozvoj v medicíně přináší neustále změny, se kterými se snažíme udržet krok, a proto i našim pacientům nabízíme od září 2009 možnost zvolit si peritoneální dialýzu jako metodu náhrady funkce ledvin,“ konstatuje mluvčí.

Podle lékařky Medňanské existují dva způsoby dialýzy – hemodialýza a peritoneální dialýza. Hemodialýzu pacient podstupuje ve středisku, kam dochází 2-3x týdně. Peritoneální dialýzu si pacient provádí sám každý den.
„Z hlediska četnosti zastoupení obou metod dialýzy převažuje v České republice hemodialýza. Stejně tak tomu je i na našem oddělení. Aktuálně máme na peritoneální dialýze 3 pacienty a v hemodialyzačním programu 65 pacientů. To ale neznamená, že by peritoneální dialýza byla metodou méně cennou,“ konstatuje lékařka.

Obě metody jsou podle zdravotníků z pohledu kvality léčby rovnocenné, ale nízká čísla pro peritoneální dialýzu spíše vypovídají o preferencích českého pacienta, který raději volí cestu plně se odevzdat do péče zdravotníků, nežli převzít odpovědnost za léčbu do svých rukou.

Metoda druhé volby

„Svůj podíl zde hraje i historický vývoj, kdy peritoneální dialýza byla v minulosti považována za metodu druhé volby a bohužel tento pohled ještě stále u některých lékařů přetrvává. To pak může vést ke klamné či nedostatečné informovanosti laické veřejnosti,“ říká o možnostech dialýzy lékařka oddělení Veronika Medňanská, která se stará o pacienty využívající peritoneální dialýzy.

Přitom peritoneální dialýza umožňuje pacientům zachovat si podobnou kvalitu života jako před onemocněním, včetně mobility.
Omezuje ho značně méně než druhý způsob dialýzy, hemodialýza. Je fyziologičtější než hemodialýza, proto představuje menší zátěž pro organismus. Dává volnost cestování, protože peritoneální dialýzu lze provést kdekoliv mimo domov. Nabízí také větší dietní volnost a lepší kontrolu krevního tlaku. Pro aplikaci peritoneální dialýzy si většina pacientů může vybrat mezi ručními výměnami dialyzačního roztoku a použitím jednoduchého přístroje, případně obě metody kombinovat.

Proces čištění probíhá v břiše

Peritoneální dialýzu si pacient provádí sám každý den. Celý proces dialýzy probíhá v břiše, kde se přestup látek z krve do roztoku uskutečňuje přes tělu vlastní membránu, která se nazývá peritoneum (pobřišnice). Roztok, do kterého nastává přestup odpadních látek, se do dutiny břišní napouští a vypouští přes speciální hadičku (katétr), která je zavedena do těla malým operačním zákrokem. Katétr je vyveden z břicha nedaleko pupku. Roztok po napuštění zůstává v dutině břišní několik hodin a v tomto čase probíhá dialýza. Peritoneální dialýzu lze provádět ručně, nebo pomocí přístroje. V případě ruční dialýzy se většina výměn roztoku provádí v průběhu dne. Každá výměna trvá přibližně 30 minut, během dne jsou zpravidla 4 výměny. Mezi výměnami se může pacient volně pohybovat. Při dialýze za pomoci přístroje se výměna roztoku v peritoneální dutině provádí v noci, kdy pacient spí a je připojen k přístroji na dobu 8-10 hodin.

Výhody a nevýhody domácí dialýzy
Menší zátěž pro organismus, provádí se v domácím prostředí bez nutnosti dopravy do dialyzačního centra, dává volnost cestování. Lze ji provést mimo domov, větší dietní volnost. Ovšem nesprávnou manipulací mohou vzniknout infekce břišní dutiny. Vyžaduje zacvičovací období, větší odpovědnost pacienta, stálá přítomnost dialyzačního katétru (omezení v koupání či plavání), každodenní léčba v domácnosti, je třeba mít místo na skladování materiálu potřebného k peritoneální dialýze, možnost přibývání na váze.
Zdroj: nemocnice Havlíčkův Brod

Autor: Štěpánka Saadouni

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení