„Ve Štokách čápi řadu let hnízdí nad komínem. Je na něm sice daná betonová podložka, ale jak hnízdo postupně narůstalo, už se několikrát stalo, že chytlo. Zatím se to naštěstí vždy stalo v zimě,“ nastínil nezáviděníhodnou situaci štockých opeřenců vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Václav Hlaváč.

Hořící hnízdo

Stávalo se také, že ptáci museli nedobrovolně podstoupit uzení, to když z dalekých krajin dorazili ještě v době topné sezóny. Jejich pobyt na komínu ale přidělával starosti i lidem, protože klacíky z hořícího hnízda padaly na střechu.

„Před dvěma měsíci bylo proto ohněm poničené hnízdo strženo. Na postupu jsme se domlouvali s ochranáři. Necháme teď čápy zahnízdit a vyvést mladé. Jakmile budou mláďata stará tři týdny, přemístíme je na sloup s nástavbou, který pro ně připravíme,“ komentoval plánované dění na komíně domu číslo popisné 1 starosta městyse Štoky Pavel Královec.

Připravit velkým ptákům nové bydlo nebude až tak jednoduché. Musí být umístěno nejdále sto metrů od původního hnízda, aby čapí rodiče své potomky našli. A co je ještě důležitější, musí být minimálně ve stejné výšce jako původní hnízdo.

Devítimetrový sloup

„To bývá největší problém, protože čápi si vybírají nejvyšší místa. Když obsadí třeba tovární komín, těžko jim nabídnout něco jiného. Sice se mohou kvůli mláďatům přemístit jinam, příští rok se ale zase vrátí na původní místo,“ řekl Hlaváč.

Ve Štokách pro ně připraví zhruba devět metrů vysoký betonový sloup, na jehož vrchol bude připevněna kovová konstrukce, která unese půl tuny. To aby opeřenci mohli v příštích letech budovat nové hnízdo zcela dle své libosti. Jejich původní stanoviště bude opatřeno nástavbou, aby už na něm nemohli přistávat.

„S přenášením hnízd máme dobré zkušenosti. Takových případů bylo v kraji už více. Nezřídka se stává, že čápi zahnízdí na funkčním komínu, na sloupu elektrického vedení a nebo na komínu, kterému hrozí zřícení,“ vysvětloval Hlaváč.

Samotní čápi jsou tak asi jediní, kdo stěhování, které vypukne za měsíc a půl až dva měsíce, zatím neřeší. Usilovně budují na původním místě nové hnízdo. Samec dorazil už o víkendu, paní čápová na sebe nechala čekat až do středy.

Zuzana Klementová